Иран је окривио пред Уједињеним нацијама (УН) Израел за напад дроном на фабрику муниције у граду Исфахану, у близини локације која припада Иранском свемирском истраживачком центру, коју су САД санкционисале због рада на иранском програму балистичких ракета, саопштила је данас полузванична новинска агенција ИСНА.
Напад је уследио усред напетости између Ирана и Запада због раста нуклеарне активности Техерана, снабдевања Русије оружјем, укључујући и беспилотне летелице дугог домета типа „Шахед 136“ и вишемесечних антивладиних демонстрација које су уследиле након смрти иранке курдског порекла Махсе Амини, преноси Ројтерс.
У писму упућеном генералном секретару УН, Антониу Гутересу, ирански изасланик у УН-а Амир Саид Иравани рекао је да је „примарна истрага сугерисала да је Израел одговоран“ за напад, у коме, како је Техеран раније рекао, није изазвао жртве нити је причињена озбиљна штета.
„Иран задржава своје легитимно и инхерентно право да брани своју националну безбедност и да чврсто одговори на сваку претњу ционистичког режима (Израела) где год и кад год сматра потребним“, навео је Иравани у писму упућеном Гутересу.
Иран је у прошлости оптуживао Израел да планира нападе користећи тајне агенте унутар иранске територије.
Техеран је у јулу саопштио да је ухапсио саботажни тим курдских милитаната који раде за Израел, а који су планирали да дигну у ваздух „осетљиви“ центар одбрамбене индустрије у Исфахану.
Преговори између Ирана и светских сила о оживљавању нуклеарног споразума из 2015. године су у застоју од септембра 2022.
Споразум о иранском нуклеарном програму, чији је званични назив „Заједнички свеобухватни акциони план“ (JCPOA), потписали су у јулу 2015. године у Бечу Иран и „група 5 + 1“, коју је чинило пет сталних чланица Савета безбедности УН (Кина, Француска, Русија, Велика Британија, САД) и Немачка, као потписница у име Европске уније.
Иран је нуклеарним споразумом из 2015. године пристао да ограничи програм обогаћивања уранијума под надзором инспектора Уједињених нација у замену за укидање економских санкција.
Бивши председник САД Доналд Трамп повукао је САД из споразума 2018. године и увео санкције Ирану, док је Иран као одговор почео да занемарује своје обавезе према споразуму.
Pjongjang: Vojni manevri SAD i Južne Koreje doveli do „ekstremne crvene linije“
Преузмите андроид апликацију.