Здравље није све, али без здравља, све је ништа. Том изреком можда су се и водили градски оци, када су пре скоро 10 година решили да здравље свих грађана поставе тако високо на лествици друштвених приоритета. У људској је природи, да готово несвесно уочавамо мање добре ствари, а оне добре просто подразумевамо и очекујемо безпоговорно.
Међутим, дела овога пута говоре много више од било којег аргумента pro et contra.
Један од најстаријих објеката у Граду, у којем је смештена Служба здравствене заштити деце Дома здравља „Нови Сад“ и легат Васе Стајића, у истоименој улици, у потпуности је реновирана 2016. године.
У овом пројекту Град је учествовао са преко 16 милиона динара из буџета, а „Дом здравља Нови Сад“ је надоместио износ од преко 900.000 динара, за здравље наше деце.
У 2018. години, после деценије и по чекања и обећавања, завршена је градња нове зграде Завода за хитну медицинску помоћ. Заједничким улагањима, у износу од преко 340 милиона динара, овај објекат финансирали су Град и покрајина.
Грандиозни комплекс на преко 5000 метара квадратних, поред најважнијег сегемента- хитне помоћи за одрасле и децу, и диспечерског центра, садржи и едукативни центар за обуку запослених и студената за случајеве масовних несрећа.
Градњом и опремањем оваквог здања, запослени су добили можда и најбоље услове рада у послу који ни мало није лак и у којима су секунде некада пресудне, а Новосађани достојне услове здравствене заштите, са циљем правовременије и адекватније помоћи у ургентним ситуацијама.
Са том жељом је 2015. године Нови Сад отпочео традицију годишњег обновљања возног парка ове службе, куповином санитетских и путничких возила за рад.
Иако је Град Нови Сад 2019. године, у складу са Законом о здравственој заштити, пренео оснивачка права над установама примарне здравстве заштите на АП Војводину, ниједног трена није пренео и бригу за здравље суграђана на други ниво власти.
Кроз годишње програмe обезбеђивања средстава Града Новог Сада за простор, опрему и друга средства за рад установама примарне здравствене заштите, унапређује се рад запослених, а грађанима пружају савременији начини лечења.
У 2021. години реализовано је можда и највише капиталних пројеката у области здравства на нивоу Града.
Након више од 50 година у потпуности је реконструисан најфреквентнији објекат Дома здравља на Лиману. Новосађани су на Лиману добили један од најмодернијих и најбоље опремљених диспанзера у земљи и региону, и самим тим и највиши квалитет услуга који им је доступан у овом објекту.
У овој години извршена је реконструкција још једног објекта, у Алмашкој улици, који иако је био под заштитом Завода за заштиту споменика, налазио се у веома лошем стању.
Заједничким пројектом Града и Републике, уз донацију компаније „НИС“, сачуван је бисер старог времена, и у том објекту је отворен Градски центар за унапређење репродуктивног здравља. Центар ће имати значајну улогу у унапређењу стандарда живота наших суграђана, очувању репродуктивног здравља и самим тим и стварању здраве популације.
У саставу центра су оформљене: Школа за труднице, са Малом школом за труднице, Саветовалиште за младе, Јувенилни гинеколог, Саветовалиште за дојење, Школа родитељства и Школа за баке и деке.
Поред две велике реконструкције, Град је ове године, уз помоћ Републике и покрајине спровео у најкраћем могућем року највећи пројекат: изградњу Ковид болнице на Мишелуку.
Нико није могао да планира да ће се пандемија десити, нити су се средства за супротстављање овој озбиљној болести могла планирати. За само четири месеца успело се у подухвату градње специјализоване болнице за лечење Ковид пацијената, која је од значаја не само за град већ и за целу покрајину.
Градњом ове болнице омогућено је да остале клинике у саставу Универзитетског клиничког центра Војводине остану у редовном режиму рада, да се ковид зона измести из круга УКЦВ, заштите пацијенти и пруже им се специјализоване здравствене услуге за сва друга хронична обољења
Интенција је, да се једног дана, када се надамо завршимо борбу са Ковидом, намена болнице прoмени у Градску (општу) болницу.
Доказ да Град континуирано, смислено и темељно улаже у област здравства свакако је приступање изградњи нових објеката Дома здравља на Адицама и Видовданском насељу.
Објекат на Адицама, чија се градња ближи крају, биће отворен почетком следеће године и моћи ће да пружи здравствену заштиту за око 17000 грађана из овог дела града. За објекат на Видовданском насељу, почетак градње се очекује на пролеће 2022. године, а биће изграђен по принципу „кључ у руке“.
Становници Адица и Видовданског насеља никада нису имали диспанзере у својим деловима града.
Градњом ових објеката смањиће се притисак на постојеће домове здравља у другим деловима града и самим тим подићи ће се квалитет здравствене услуге свих грађана.
Брига за здравље Новосађана неће стати.
У току 2022. године очекује нас и потпуна реконструкција велелепног објекта Дома здравља на Булевару Михајла Пупина. Помало заборављен, иако од изузетног историјског значаја за очување старог духа града, објекат ће задржати постојећи изглед уз уградњу лифта, рампе за приступ особа са инвалидитетом, и промене намене тавана.
Поред боље приступачности грађанима, објекат ће добити савремену опрему и у сваком смислу унапредиће се квалитет рада и здравствених услуга.
Са смиривањем епидемиолошке ситуације приступиће се реконструкцији објекта на Новом Насељу, и то већинским средствима Републике.
Такође, у плану је да у местима у којима је приметан константан пораст броја становништва се приступи реновирању објеката Дома здравља, и то најпре у Степановићеву, Кисачу и Каћу.
Инвестицијама у здравство, улаже се у будућност града.
Град Нови Сад је то на време схватио и створио одличне предуслове за пружање здравствене заштите. Сложићемо се, објекти и опрема без стручног кадра неће нам помоћи.
Срећом, Град се и даље може поносити стручним и пожртвованим медицинским радницима, који поносно, часно и искреним срцем свакодневно служе нашем здрављу и здрављу Града. Хвала им!
Преузмите андроид апликацију.