Интензивна нега Дечје клинике у Нишу поново прима децу, после петодневне паузе због појаве РСВ вируса. Епидемиолошка ситуација у овој установи сада је стабилна и вируса више нема.
Три бебе које се налазе на интензивној нези Дечије клинике у Нишу успешно се опорављу. Остаће на клиници, због тога што је реч о превремено рођеним бебама.
„Сва претходно потврђана инфицирна деца РСВ су добро, у петак смо једног од пацијената могли да отпустимо кући, сви су у изолети, опорављају се, тако да полако са данашњим даном почињемо да враћамо у функцију нашу интензивну негу“, каже проф. др Јелена Војиновић, директорка Клинике за Дечије интерне болести.
Унивезитетски клинички центар оцењује да је обустављање пријема деце на одељење интензивне неге било неопходно.
„Мислим да је ово показало да је наш потез био добар, клинички оправдан, медицински оправдан и да смо ових пет дана редицирали инфекцију, вируса више нема и сада можемо да наставимо. Бебе које су биле оболеле од вируса биће овде док не достигну бар два килограма тежине“, истиче проф. др Зоран Перишић, директор УКЦ Ниш.
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже да је РСВ вирус добро познат и у педијатри и неонатологији.
„Он може да представља већи проблем само за најмлађу децу, односно преверемено рођену децу, као и за децу до две године старости, отприлике они су најчешћи. Сматра се да до 4 или 5 година свако дете барем једном преболи РСВ вирус“, објашњава Тиодоровић.
Тиодоровић каже да је поред терапије, за овај вирус веома важна и пасивна имунизација.
„То је ушло у наш Закон о заштити од заразних болести и највећи центри као што су Београд, Ниш, Нови Сад и Крагујевац, њихове дечије клинике имају ову пасивну имунизације“, додаје Тиодоровић.
Са Дечије клинике саопштавају да је због сезоне респиратних инфекција њихове Одељење за изолацију пуно. Ту је смештено 18 деце са вирусним инфекцијама, од којих се за петоро примењује кисонична терапија.
Преузмите андроид апликацију.