Почетна > Свет
Свет

Инфлација у САД 5,7 посто на годишњем нивоу у новембру

Потрошачке цене у Сједињеним Америчким Државама порасле су у новембру 5,7 посто у односу на исти месец 2020. године, објавила је владина Канцеларија за економске анализе.
Фото: Unsplash/Leif Christoph Gottwald

То је највиша стопа раста потрошачких цена од јула 1982. године, извештава тв станица CNN, додајући да нема наговештаја да ће иинфлација успорити у скорије време.

Базна инфлација, из које су искључене волатилне цене енергије и хране, такође је порасла у новембру на 4,7 процената међугодишње, на највиши ниво од септембра 1983.

Подаци су вероватно разочарали све оне који су се надали окончању претераног раста цена пре краја године, али је могуће да је инфлација прошлог месеца достигла врхунац и да ће почети да се „хлади“, будући да су цене у новембру незнатно успориле раст на месечном нивоу на 0,6 одсто у поређењу са 0,7 процената у октобру, наводи CNN.

Темпо раста базне инфлације на месечном нивоу износио је 0,5 посто, исто као у октобру.

Приходи грађана у САД-у су такође порасли прошлог месеца, али не тако брзо као цене. Расположиви приходи домаћинстава су повећани за 0,4 посто у новембру, што одговара износу од 70,4 милијарде долара.

Потрошња становништва је надмашила стопу раста прихода, при чему је повећана за 0,6 процената или за 104,7 милијарди долара, подстакнута празничним куповинама.

Ипак, највећи део пораста потрошње је последица већих издатака за услуге, посебно стамбене и комуналне услуге.

Стопа личне штедње је опала на 6,9 одсто, и незнатно је мања у односу на претходни месец.

Иако висока инфлација из ере пандемије утиче на животни стандард људи, Американци су оптимистични у погледу наставка опоравка следеће године, према истраживању Универзитета у Мичигену о потрошачком поверењу.

Индекс расположења америчких потрошача износи у децембру 70,6 поена, што је изнад очекивања економиста и више него у новембру. Овај раст је великим делом последица већих прихода домаћинства са нижим примањима, рекао је Ричард Кертин, главни економиста за анкете потрошача на Универзитету Мичиген.

Према његовим речима„ трећина анкетираних са најнижим очекивањима предвиђа да ће њихови приходи порасти следеће године за 2,8 посто, док су у децембру 2020. очекивали повећање од 1,8 процената, а највиши ниво ових очекивања, од 2,9 одсто, забележен је 1999. године, рекао је Кертин.

Francuska traži kovid testove za svoje prekomorske teritorije

 

Преузмите андроид апликацију.