Почетна > Бизнис
Бизнис

Индустрија видео-игара приходује 125 милиона евра

Укупан приход индустрије видео-игара у Србији је 125 милиона евра и у њој тренутно ради 130 компанија. Главни развојни центри код нас су у Београду, Новом Саду и Нишу, показују подаци из најновијег извештаја Српске асоцијације индустрије видео-игара.
Фото: Unsplash/jeshoots

Кристина Јанковић Обућина, извршна менаџерка Српске асоцијације индустрије видео-игара, каже да наша гејминиг индустрија запошљава 2.200 стручњака из различитих области, а 30 одсто запослених су жене, што Србију сврстава у прву државу у Европи по овој статистици.

Развоју индустрије видео-игара на глобалном нивоу највише помажу државни фондови посвећени финансирању младих тимова и гејминг пројеката. Каква је ситуација код нас?

„Код нас и даље не постоји фонд посвећен развијању гејминг пројеката, али постоји неколико фондова на које могу да се пријаве и гејминг стартапи. Већина оних који су на почетку финансирају пројекат из личних средстава или, уколико се боље припреме, обезбеде инвестиције гејминг издавача. Државе које су увеле фондове за развој игара, попут Немачке и Италије, или друге видове пореских и осталих олакшица за пословање, виделе су знатан број нових игара, тимова и извоза овог изузетно траженог дигиталног производа. У Србији је у сваком тренутку отворено око 140 радних места. То нису само програмери и уметници већ и разни други стручњаци – за монетизацију, дизајн звука, продукцију. Наши чланови ове године отвориће укупно 450 нових радних места“ каже Кристина Јанковић Обућина.

Само у протеклој године видео-игре настале у Србији преузете су или купљене чак 370 милиона пута. На питање које видео-игре из Србије су најпопуларније она одговара да, као и у глобалној гејминг индустрији, велики број играча игра на мобилним телефонима. Један од најуспешнијих спортских наслова је свакако „Top eleven” београдске компаније „Нордеус”, а у другим жанровима се издвајају „Wока Wока” и „Viola’s quest” студија „Тwо desperados”, потом нишки „Peaksel” с десетинама милиона преузимања дечјих и „puzzle” игара.

Šri Lanka traži podršku od Svetske banke do 700 miliona evra

Преузмите андроид апликацију.