Почетна > Спорт > Остали спортови
Остали спортови

Играње видео игара као један од профитабилнијих послова у Србији

Професионални гејмер Марко Цветковић је у интервјуу за портал „Мондо“ причао о предностима његовог посла и начинима на које љубитељи видео игара могу свој хоби да претворе у имућну професију.
Фото: Pixabay/user 11333328

Многи сматрају да је играње видео игриара само забава или губљење времена, али професионални играчи знају да могу да зараде велики новац на турнирма, на сличан начин као и у професионалном спорту.

Новац зарађују на турнирима

„Када на игрице трошите много времена, зашто не бисте зарадили новац од тога? Али, када кажете то људима који се не баве видео играма, не схватају вас озбиљно, све док не виде зарађени новац на столу. Неке од најпопуларнијих игара у којима се зарађује новац су Counter Strike Global Offensiv, LoL (League of legends) i Dota 2 „, објашњава Цветковић.

Свако бира да ли хоће да игра видео игру која се највише плаћа, у којој има највише турнира и клађења, која је најпопуларнија или где има најмање конкуренције.

„Већина играча се углавном такмичи на турнирима где играју у тимовима или једни против других. Када победите онда напредујете на листама и идете у финале, на сличан начин као у сваком другом спорту. Добијете новчану награду, чији просек износи око 1.000 долара. Ко успе да се убаци у неки од тимова, може да игра и за месечну плату. Све време имате и публику, коју чине милиони гледалаца широм света, који су платили претплату уместо карте и гледају турнир у реалном времену“, истиче Марко Цветковић.

Чланства, огласи, оцене играча

Постоје видео игре у којима зарађујете тако што бодове из игре претварате у новац, који вам се исплаћује на крају месеца.

„Можете да зарађујете кроз победе или чланство. Одређени новац можете да добијете само зато што играте игрицу на којој се приказује оглас, који ви у том тренутку конзумирате. Није реткост да се новац добије ни зато што учествујете у игрици која је нова или само треба да оцењујете играче. Наравно, морате стално бити активни и знати где се новац крије“, каже овај професонални гејмер.

Један од начина за зараду од игрица јесте стримовање, где можете да говорите о својим искуствима у игрању видео игара, каже Марко.

„Ако сте довољно занимљиви и издвајате се из масе, не морате чак ни да играте одређену игрицу, већ само да причате о њој и излажете своја искуства на платформама као што је Јутјуб. Када имате много прегледа од стране гејмера, одмах ће се за вас закачити рекламе и спонзорства. Наравно, у томе не могу сви да успеју, већ морате да се издвојите од других, будете оригинални и занимљиви“, наводи он.

Колико се зарађује?

Наградни фондови могу да буду врло високи и као професионални играч можете да зарадите више од просечне плате у великом броју послова, тврди наш саговроник.

„Поједини играчи из региона зарадили су невероватне суме које су им платили одређени тимови из богатих земаља, како би прешли да играју за њих. То функционише на сличан начин као трансфери у фудбалу или плаћање играча у НБА лиги. Такви играчи добијају милионе долара или евра. Наравно, просечне зараде неког играча у е-спорту су мање и износе око 20.000 долара месечно. У Србији имате гејмере који зарађују 4.000 или 5.000 евра месечно на овај начин“, објашњава Марко Цветковић.

Сваки дан по 20 долара

За поједине играче у Србији видео игре су примаран извор прихода, док је просек зараде око 1.500 до 2.000 евра месечно.

„Тврдим да свако ко је у свету игара има шансу да заради бар 20 долара сваки дан на појединим играма које нису тешке ни захтевне. Заправо, често су то игре намењене млађој публици. Добиће новац у еврима или доларима, док се исплата врши преко банковног рачуна или пеј пал налога. Никада нисам чуо да је неко имао проблем са исплатом и да су му остали дужни новац“, наводи Цветковић .

Ипак, друга страна медаље је то што сте један дан успешни, док други дан нестанете са гејмерске сцене. Ако погрешите, кажете нешто увредљиво, псујете или пуштате музику за коју немате ауторска права, ваш налог може да буде угашен, каже Марко.

„Конкуренција у овом свету је огромна и мали број људи успе да стигне до највиших нивоа. Већина људи игра игрице током средње школе и факултета, након чега се запосли на регуларним пословима. Ташко је одржати ниво ако не проводите бар 8 до 10 сати дневно за компјутером, док истовремено често трпите осуде околине зато што се не бавите реалним послом. Истина, дешава се да се људи превише отуђе од стварног живота због игрица, али с друге стране, у гејмерском свету такође има много дружења и упознавања са људима који су вам слични“, закључује наш саговорник.

Đoković najbolji sportista Evrope

Преузмите андроид апликацију.