Пословање немачких произвођача аутомобила и њихових добављача било је у јуну много боље него претходног месеца.
Показатељ актуелне пословне ситуације у тој индустрији порастао је на 44,2 поена у јуну са 37,8 поена у мају, на највиши ниво од августа 2018. године, наводи економски институт ИФО у саопштењу достављеном Тањугу.
Насупрот томе, показатељ будућих очекивања немачких произвођача возила само се мало повећао, на 3,2 поена у јуну са минус 1,6 поена у мају.
„Аутомобилска индустрија је постала резервисанија због њене структурне трансформације“, каже Оливер Фалк, директор ИФО центра за индустријску организацију и нове технологије.
У првих пет месеци 2021. године, немачка производња путничких аутомобила је достигла тек 63 посто од броја возила произведених у истом периоду 2019. године, наводи се у саопштењу.
Према ИФО-вој анкети, потражња за аутомобилима је у јуну порасла, при чему се тај индикатор попео са мајских плус 4,5 поена на 14,5 бодова прошлог месеца.
У јуну се такође повећао број нереализованих наруџбина у односу на мај, са 21,4 бода на 38,6 поена.
Раст производње у ауто индустрији биће блажи
Раст производње у ауто индустрији ће у предстојећем периоду, према резултатима анкете, бити нешто блажи него пролетос. Овде је показатељ порастао са 7,5 на 15,9 поена.
Извозна очекивања су, међутим, оптимистичнија него пре, што илуструје податак о расту тог индикатора са мајског нивоа од минус 1,0 поена на плус 11,8 бодова у јуну.
Перспектива запослених у овој индустрији није баш сјајна
Што се тиче перспективе запослених у овој индустрији, изгледи нису баш сјајни јер компаније и даље планирају смањење броја радних места, мада је тај индикатор у јуну био незнатно бољи и износио је минус 23,4 поена након минус 29,5 поена у мају.
„Смањење радних места ће вероватно нарочито погодити производњу. Да би се избориле са структурним променама, компаније ће наставити да повећавају број радника у ИТ-у, ИКТ-у, развоју и организационим секторима компанија“, каже Фалк. Међутим, процентуално, ти организациони делови запошљавају много мање људи него производња.
С друге стране, очигледно постоји вишак посла за запослене имајући у виду да је 68 одсто компанија пријавило људе који су радили прековремено у јуну, чиме се овај показатељ вратио на свој дугогодишњи ниво. У јуну 2020. године, та цифра је износила само 29,4 процента.