Почетна > Свет
Свет

ИФИМЕС: Мицотакису шанса да постане најуспешнији грчки премијер у више деценија

Бивши македонски амбасадор у Словенији и конзул у Солуну Тони Димитровски, оценио је да су предтојећи избори у Грчкој, који ће се одржати 25. јуна, историјска шанса Кирјакоса Мицотакиса да постане најуспешнији грчки премијер у претходних неколико деценија.
Фото: Танјуг/AP Photo/Yorgos Karahalis

У анализи за Међународни институт за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) из Љубљане Димитровски подсећа на предизборне анкете, у којима се види да постоје велике шансе да Мицотакисова Нова демократија освоји више од 40 одсто гласова и добије максимални бонус посланика (50).

То значи да је могуће добити укупно између 157 и 163 посланика, и тако самостално формирати следећу владу, за шта је потребан 151 посланик.

У овом тренутку државу води техничка влада коју предводи судија Јоанис Сармас, с обзиром на то да нико није ни покушао да формира владу након избора у мају ове године.

„Нова демократија је очигледно успела да превазиђе неповољан период изазван афером прислушкивања (лидера странке ПАСОК Никоса Андроулакиса и неколико новинара), али и трагичну железничку несрећу са много жртава у области Темпи. Такође, према анализама неколико релевантних финансијских институција из иностранства, економски показатељи земље се константно побољшавају“, наводи аутор текста.

Он додаје да ће лево оријентисана странка Сириза освојити око 20 одсто гласова, или око 55 посланика, док ће ПАСОК имати око 11 одсто, односно око 30 посланика, па следи Комунистичка партија са око седам одсто гласова и нешто мање од 20 посланика.

У анкетама, још три странке прелазе цензус од три одсто – партија Елиники Лиси, Ники и Плевси Елетеријас и могуће је да ће свака освојити најмање по 10 посланика у новом сазиву.

„И овде су Митцотакис и Нова демократија неприкосновени. Мицотакис се у кампањи често појављује у беспрекорној одевној линији, у елегантној белој кошуљи са заврнутим рукавима, на сусретима са грађанима. И сам наступ је прилично специфичан. На мањим бирачким мјестима нема класичног клишеа са великом бином и политичарима у оделима. Пре него што одржи говор, Мицотакис поздравља окупљене, и креће се кроз масу према центру гомиле где постоји минимално узвишење у виду бине са које се обраћа публици“, истиче Димитровски.

Он додаје да је, такође, Мицотакис миљеник медија и да су посебан нагласак у његовој кампањи млади, па је због тога активан на ТикТоку.

„Грчка, као земља из региона, која је дуги низ година чланица Европске уније, налази се пред великим изазовом. Минимална плата је и даље ниска у поређењу са европским просеком. Међутим, Мицотакис је у свом ТикТок посту, очигледно усмереном према млађим бирачима, обећао даљи раст минималне плате. Уосталом, претходна влада Нове демократије повећала је минималну плату на 20 одсто“, напоменуо је аутор.

Мицотакис је у Преспанском споразуму пришао са великом мудрошћу, а Грчка није направила неке велике искораке откако је укинула вето на свог северног суседа на путу ка НАТО и ЕУ, али односи су сада у опуштенијој атмосфери, истиче се у тексту.

„Када је реч о односима са Албанијом, на недавним локалним изборима у Албанији дошло је до конфликтне ситуације када је албанска полиција ухапсила једног од кандидата за градоначелника из грчке мањине под оптужбом да је подмићивао бираче. Тадашњи министар спољних послова Грчке Никос Дендијас је брзо реаговао, а ситуација се смирила. Све је то дошло као додатни аргумент и поентирање на рачун Нове демократије“, сматра Димитровски.

Он даље истиче да, пошто главни коридор за копнени транспорт робе пролази кроз Скопље и Београд, даља интеграција два северна суседа, као и целог Западног Балкана у ЕУ, изазов је и за Грчку.

„Сарадња са регионалном иницијативом Отворени Балкан је могућа у блиској будућности. Грчка традиционално гаји одличне односе са Београдом. Али већина чланица ЕУ признала је Косово као независну државу. Односи Атине са Приштином у контексту истовременог очувања добрих односа са Београдом велики су изазов за грчку дипломатију“, рекао је Димитровски.

Уз констатацију да су односи Атине са Вашингтоном тренутно на највишем могућем нивоу, Димитровски каже да је економија је главни аргумент претходне Мицотакисове владе.

„Наставак успешног тренда раста макроекономских показатеља такође ће у наредном периоду бити главни циљ нове владе. И, наравно, стране инвестиције. Ако све то успе Мицотакису, он ће изаћи као најуспешнији председник странке и премијер у Грчкој у последњих неколико деценија“, оценио је Димитровски.

Када је реч о Сиризи, аутор сматра да ће та партија покушати да задржи освојене позиције на мајским изборима, додајући да у ваздуху лебди питање – да ли ће Алексис Ципрас након ових избора остати на челу странке.

Španija: Porast popularnosti konzervativne stranke PP uoči julskih izbora

Преузмите андроид апликацију.