Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Идете на годишњи и не знате како да одржите биљке у животу? Ово је мали водич баш за вас

Не дозволите да ваша зелена кућна оаза увене док сте на одмору.
Фото: Pixabay/congerdesign

Како бисте мирна срца и чисте савести могли да уживате на свом годишњем одмору, знајући да су ваши зелени љубимци добро збринути, доносимо вам неколико савета, али и добро познатих и проверених метода самозаливања биљака.

Ове корисне савете можете увек примењивати када сте на било каквом путовању или више дана одсутни, а верујемо да ће вам добро доћи.

Немојте стога дозволити да вам ове године биље пати само зато што вас неколико недеља неће бити код куће – осигурајте му бригу и оптималне услове раста на време, а оно ће вас наградити предивним, здравим изгледом, чак и када се вратите након неколико недеља небриге.

Пре свега, битно је напоменути да разликујемо собно од балконског биља, при чему је собно издржљивије, док и балконско можете додатно заштити спуштањем тенде или стварањем заклона од директног сунца, при томе пазећи да биљка ипак добија довољну количину светлости.

Које методе самозаливања биљака ћете применити зависи од врсте биљака, али и од тога да ли је реч о неколико теглица или читавој војсци зелених љубимаца.
Фото: Pixabay/pasia1000
Зачинско биље и сукуленти

Ако имате биљке с дебелим листовима као што су агава, кактус или алоја, не морате их заливати и до три недеље. Уопште, биљке с меснатим листовима су отпорне и ређе се заливају јер у својим меснатим листовима складиште воду и хранљиве материје, па тако преживљавају дуже сушне периоде. Такође, биљке које губе мало воде јесу и оне медитеранског порекла, као што су лаванда, рузмарин, кадуља, смиље…

Зачинско биље, као кадуља, рузмарин, оригано, мајоран, поднеће дужа сунчана раздобља, док нану и влашац треба ставити у сенку. Осетљиве биљке попут орхидеја или бонсаија ипак је боље поверити некоме на бригу јер захтевају више пажње него што им то може омогућити самозаливање.

Битне су и припреме пре одласка на пут

Добро је биљке пре одласка на пут прегледати, одстранити им увенуле листове, нахранити ђубривом и, наравно, обилно залити. А потом оставити у просторији у коју допире барем осам сати светлости дневно. Тањире испод теглица испуните облуцима и наспите воду у подметаче који ће на тај начин влажити ваздух око биљке.

Фото: Pixabay/Engil_Akyart
Самозаливање у време вашег одсуства

Можете применити неколико метода самозаливања биљака – уз помоћ пластичне боце или уз помоћ газе и канте с водом. Постоје и друге методе, али ове две су најједноставније и не захтевају много припрема.

Дакле, пластичну или стаклену боцу добро оперите водом. На чепу можете иглом избушити неколико ситнијих рупица. Наспите воду у флашу и добро зачепите. Окрените боцу чепом надоле и уроните је у земљу у саксији с биљком. Тако ће вода капати и заливати биљку док сте одсутни.

Други начин је користан ако имате више саксија биљака. Канту напуните водом и поставите је на повишено место као што је столица. Око столице поставите тегле са цвећем. У канту уроните комаде дебелог конопца или траке од газе, а други крај положите на земљу у саксији. За сваку теглу користите посебан комад траке, конопца или тканине. На овај начин ће ваше цвеће добијати потребну влагу дуже време. Битно је да је посуда с водом која се налази између саксија са цвећем на повишеном нивоу изнад саксија, због протока воде по тракама.

Фото: Pixabay/webandi
Након повратка

Одстраните увенуле гранчице и листове те залијте уколико је потпуно суво, сачекајте да се земља осуши и опет залијте. Прихраните их одговарајућим ђубривом. Ако су пак биљке превише заливене, и то је могуће, те кренуле да вену, постоји решење и за то. Тада само пажљиво извадите биљке из посуде са целом земљом. Потом земљу обложите папирнатим убрусима који ће попити воду, односно извући је напоље. Можете то поновити с новим убрусима више пута докле год се тежина земље с биљком барем не преполови. Вратите биљку са земљом у посуду и наравно причекајте неколико дана, или по потреби, са новим заливањем.

 

Преузмите андроид апликацију.