Послодавци у Србији најтеже долазе до занатлија, иако ти послови понекад доносе добру зараду.
Интересовање за занимања која подразумевају ниже квалификације и даље је мало, а потребе су све веће.
Један од разлога могло би да буде општеприхваћено мишљење да се за занатлије школују они који немају алтернативу. Занатска занимања у нашој земљи годинама су дефицитарна. Са друге стране, потребе за том врстом услуга све су веће, пише РТС.
„Имали смо ситуацију пре два месеца, када је један послодавац понудио зараду од чак две хиљаде евра и могућност становања уколико кандидат није из Београда – само из разлога што је био у великој немогућности да попуни то радно место“, наводи Милош Турински из Инфостуда.
Љиљана Павловић из Уније послодаваца Србије каже да сваки десети послодавац запошљава занатлије.
„И готово сваки од тих послодаваца има озбиљних проблема да пронађе занатлију који му је потребан“, истиче Павловићева.
На тржишту послова који не захтевају висок степен стручне спреме, најтеже је доћи до радника из области угоститељства и грађевине, али и неге и лепоте.
„Сада мало мање, преко лета је то био драматичан проблем, сада смо се са конобарима стабилизовали, али и даље је проблем са куварима. Тренутно, шеф кухиње може да заради и до 135 000 дин, што су за Србију добри услови“, каже угоститељ Војин Цуцић.
Фризерка Верица Ђурђевић каже да, уколико је неко „комплетан“, у том послу може да заради од 80 000 до 100 000 динара.
„Тражим две године комплетног радника и не могу да нађем. Посла има“, тврди Ђурђевићева.
При избору школовања млади све чешће уписују факултете и опште смерове, мислећи да ће лакше доћи до посла. Међутим, ситуација се окренула у корист заната.
„Веома мали број младих се образује за занатлије, јер се занат још увек код нас перципира у негативној конотацији, у смислу да су занатлије они људи који се за то школују јер немају неку алтернативу“, каже Љиљана Павловић из Уније послодаваца Србије.
Дуалним образовањем обухваћен је велики број школа где је обавезна и практична настава, па ђаци имају прилику да занат и боље и брже науче.
Преузмите андроид апликацију.