Грчка се данас придружила другим земљама ЕУ које су се успротивиле бриселском плану за смањење европске потрошње гаса за 15 одсто да би се превазишао пад у руским испорукама.
„Грчка влада из принципа не одобрава предлог Европске комисије да се смањи за 15 одсто потрошња природног гаса”, рекао је на конференцији за новинаре портпарол владе Јанис Економу.
Европска комисија је јуче затражила од европске двадесетседморице да добровољно смање потрошњу гаса за 15 одсто наредних осам месеци док је предлагала мере за суочавање са могућим прекидом руских испорука тог енергента.
Према том плану који треба да се разматра на Европском савету 26. јула предвиђа се да свака земља учини свој максимум да од августа ове до марта идуће године смањи најмање 15 одсто потрошњу гаса у односу на просек од прошлих пет година.
Првобитна умањења била би добровољна. ЕК је такође тражила овлашћење да уведе обавезно умањење у целој ЕУ, у случају да „постоји значајан ризик од озбиљне несташице гаса или да се деси изузетно велика потражња” за енергентом.
Грчка се у противљењу том плану придружила ставу који су званично изнели и Португал и Шпанија.
Грчки министар енергије Костас Скрекас рекао је за локални радио да се Грчка придружује земљама чланицама које се противе предлогу Брисела и навео је Италију, Шпанију, Португал, Француску, Малту и Кипар.
Министар је објаснио да знајући да 70 одсто гаса који Грчка увози служи за производњу струје, такво једно смањење би довело до поремећаја у снабдевању домаћинстава и фирми.
Он је рекао да је Грчка већ предузела одређен број мера да ограничи своју потрошњу гаса, затражила од јавне групе ППЦ да удвостручи производњу лигнита и оставља опцију да уколико буде потребно пребаци на дизел пет централа на гас. „Ипак је чудан начин на који Комисија даје такву објаву без претходних озбиљних преговора”, рекао је он.
Преузмите андроид апликацију.