Аустралија је данас забранила ТикТок на свим службеним уређајима савезне владе из безбедносних разлога, чиме се придружила већем броју држава савезница САД, које су предузеле мере против видео апликације у власништву компаније из Кине.
У одлуци је наглашена растућа забринутост да би Кина могла да користи апликацију у власништву компаније „Бајт денс“ са седиштем у Пекингу, у прикупљању података корисника за унапређивање својих политичких циљева и подривању западних безбедносних интереса, преноси Ројтерс.
Ова одлука би могла да обнови дипломатске тензије између Аустралије и Кине, њеног највећег трговинског партнера, након донекле мирније фазе, откако је премијер Ентони Албанезе преузео дужност лане у мају, наводи британска агенција.
ТикТок је саопштио да је изузетно разочаран одлуком Аустралије, оценивши да је „вођена политиком, а не чињеницама“.
Забрана ће ступити на снагу „чим буде изводљиво“, најавио је државни тужилац Марк Драјфус у саопштењу, додајући да ће изузећа бити одобрена само од случаја до случаја и уз одговарајуће мере безбедности.
Са одлуком Канбере, сви чланови такозваног савеза за прикупљање и размену обавештајних података „Фајв Ајс” који чине Аустралија, Канада, САД, Британија и Нови Зеланд, забранили су апликацију ТикТок на владиним уређајима.
Француска, Белгија и Европска комисија најавиле су сличне забране.
Извршни директор ТикТока Шоу Жи Чу, у сведочењу пред Конгресом САД прошлог месеца, више пута је негирао да апликација дели податке или има везе са властима у Пекингу.
Генерални директор ТикТока за Аустралију и Нови Зеланд, Ли Хантер, рекао је нема доказа који би сугерисали да платформа представља на било који начин безбедносни ризик за Аустралијанце и да је не треба третирати другачије од осталих платформи друштвених медија.
Putin posthumno odlikovao vojnog izveštača Vladlena Tatarskog
Преузмите андроид апликацију.