Почетна > Србија
Србија

Христос васкрсе! Срећан најрадоснији хришћански празник!

Васкрсење Исуса Христа је празник који симболизује победу живота над смрћу. У свим православним храмовима служе се васкршње литурије.
Фото: Pixabay/congerdesign

Патријарх српски Порфирије служио је поноћну литургију у Храму Светог Саве. Јутарња литургија се служи од 9 часова.

Патријарх Порфирије поручио је на васкршњој литургији да сви треба да васкрснемо изнутра као појединици, али и као народ и свакога дана будемо бољи и имамо међусобно разумевање.

Порфирије се на крају празничне архијерејске литургије кратко обратио верницима и честитао им Васкрс.

„Нека је срећан и благословен, браћо и сестре, данашњи дан и празник – да смо сви благословени, благословом васкрслог Христа. И његовим благословом да васкрснемо и ми изнутра, да увек заједно будемо његови. Да васкрснувши у њему, васкрснемо и као појединци, али и као народ. Свакога дана, да будемо бољи од себе. Живели, нека Бог да добро здравље, љубав и међусобно разумевање – Христос васкрсе“, поручио је патријарх Порфирије.

Ускршња посланица патријарха Порфирија

Поглавар Српске православне цркве Порфирије је у Васкршњој посланици указао на покушаје историјског ревизионизма и да се српски народ, жртва вишеструког геноцида и етничког чишћења, прогласи за починиоца геноцида.

Патријарх српски указао је у посланици да у време ускршњег славља плач раздире груди многих народа, међу којима и српски, а да је насиље присутно и мимо ратова.

„У времену у којем живимо ни одсуство рата – а рат је нажалост вазда ту, није гарант истинског мира, злочини и насиље су постали део свакодневице“, констатовао је патријарх Порфирије.

Васкрс је највећи хришћански празник јер суштина хришћанског учења означава Христово васкрснуће из мртвих, као победу вере и живота над смрћу.

У православним хришћанским црквама се на Васкрс отварају Царске двери на олтару, чиме се симболично указује да је Исус својим васкрсењем победио таму и смрт и отворио рајска врата и пут спасења читавом људском роду.

Према јеванђељима, догађај се збио на гробу Христовом, а радосну вест је женама мироносицама, „Марији Магдалени и другој Марији“, саопштио архангел Гаврило.

Васкрс је покретан празник, који се одређује према природном календару и увек се везује за недељу са одступањем од 35 дана – од 4. априла до 8. маја.

Васкршње славље је за вернике крај Великог поста, а први мрсни залогаји су васкршња јаја која се, према древном обичају, фарбају у црвено као симбол проливене крви Христове.

Јаје је симбол обнављања природе и живота

Према предању, прва јаја је цару Тиберију поклонила Марија Магдалена, која је у Рим дошла са поруком о васкрсењу.

Јаје је симбол обнављања природе и живота и као што бадњак горећи на огњишту даје посебну чар божићној ноћи, тако исто васкршње црвено јаје значи радост и за оне који га дају и за оне који га примају.

Верници, по устаљеној традицији, васкршња јаја боје на Велики петак, када се, иначе, ништа друго не ради, већ су наше мисли упућене на догађај Христовог невиног страдања и понижења, од људи, на Голготи и Јерусалиму.

Прво обојено јаје, оставља се на страну до идућег Васкрса и зове „чуваркућа“.

Хришћани Васкрс славе три дана, па су у календару СПЦ црвеним словом обележени Васкршњи понедељак и Васкршњи уторак.

У СПЦ православни верници размењују поздраве – Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!

Crvena jaja, vaskršnji kolač i jagnjetina na trpezi za pravoslavni Vaskrs

Преузмите андроид апликацију.