Почетна > Урбани Нови Сад

Нови Сад Урбани Нови Сад

Хранљиво пиће – пиво

Данас, оно представља једно од најпопуларнијих пића на свету, док једна египатска легенда каже да је проналазач пива био Озирис, бог плодности, земље и вегетације.
Фото: Pixabay/Engin Akyurt

Пиво је древни напитак који се припремао и пре више од 6000 година. Кроз историју пиво се сматрало најважнијом животном намирницом и леком.

У старом веку пивопијска средишта била су у Јерменији, Месопотамији и Египту, да би пиво касније са тих подручја било преузето од стране Грка и Римљана.

Популарност пива у Србији започета је за време Деспота Стефана Лазаревића, када се припремало на двору, у манастирима и кућним условима. Данас се у Србији производи пиво врхунског квалитета, у којем уживамо ми и потрошачи широм Европске уније.

Производња пива се временом мењала, као и сама технологија, међутим његова суштина остала је нетакнута. Вода, хмељ, житарице и квасац и даље су круцијални састав овог знатног пића.

Највише пива по глави становника попије се у Чешкој, чак 160 литара. Затим, следи Немачка са 120 литара, па Белгија са 110 литара пива.

У Србији се по глави становника попије 80 литара пива, што је у конкуренцији европских држава негде на средини табеле.

На свету постоји више стотина пива која можемо поделити на основу врсте квасца који смо користили:

Лагер пива су најраспрострањенија и највише се конзумирају. Имају богату трајну пену, изражену горчину и арому захваљујући хмељу и пуног су укуса. Сама лагер пива се међусобно разликују по тврдоћи коришћене воде, боји слада за припрему сладовине која утиче на финалну боју пива у чаши (од светло жуте до смеђе).

Лагер пива се такође могу поделити на: Пилснер (светле боје, високо газирано, стандардне количине алкохола), Октобарфест (тешко пиво, пуног укуса, тамније боје, и веће количине алкохола) , Bock (слатко, тамне боје, са широким спектром укуса и веће количине алкохола) и Dunkel (тамно риђе боје, префињеног укуса сличног кафи, и веће количине алкохола).

Од домаћих Лагер пива најпопуларнији су Јелен, Лав, Зајечарско, од увозних је тренутно најпопуларније је пиво чешких произвођача.

Ale пива су други тип врсте пива по раширености у свету, међутим у Србији су слабије заступљена. Празнијег су укуса од Лагер пива, због мање количине хмеља.

Ale пива се деле на: Poter (црно, тешко, загорелог укуса и већа количина алкохола), Stout (зрно је пржено, није клијало, слатко карамеласте ароме, и веће количине алкохола), Amber (риђе боје, слатко, са већим уделом слада, и веће количине алкохола), Irish Ale (јако црвено, сладно, слаткасто, и веће количине алкохола), Pale Ale (светло, сладно, горче, са воћним укусом, и веће количине алкохола) и Indian Pale Ale (риђе боје, изузетно горко и веће количине алкохола).

Афричка пива су код нас скоро потпуно непозната производе се од просеног, не јечменог слада и посебном врстом квасца који шећер из слада претвара у алкохол на вишим температурама.

Спонтано преврела пива се добијају од неселекционих слојева квасца. Такав квасац у сладовину доспева случајно из ваздуха са зида посуда или просторија. Оваква производња пива везана је за далеку историју, и оваква пива обично имају вински, воћни bouquet.

Правим љубитељима пива познато је да чаше побољшавају уживање у пиву. У зависности од њеног облика, њен задатак може бити да сачува температуру, држи пену, подстакне газираност, појача ароме.

Представићемо вам седам врста чаша из којих се пиво најчешће пије.

Кригла

Намењена је за испијање лаких пива, има дебеле „зидове“ који чувају температуру пива.

Фото: Pixabay/Alexas_Fotos

Користи се уз: лагер, пилснер, портер, стаут и одређена ale пива.

Висока чаша

Она захтева пажљиво сипање на почетку и тек на крају директно сипање и стварање чврсте пене. Облик је дизајниран тако да нагласи ароме које можемо пронаћи у пшеничним пивима.

Фото: Pixabay/lorelley1

Користи се уз: Hefeweizen, Kristalweizen, Weizenbock, Dunkelweizen, Gose

Тулип чаша

Уколико нисте сигурни у коју чашу да сипате ваше пиво, тулип чаша је одличан избор. Направљена је тако да обликом, ослобођене ароме задржи у чаши док ножица спречава грејање.

Фото: Unsplash/Lucas Alexander

Користи се готово уз сваки белгијски ale, воћна пива..

Пинта

Она представља најкласичнији облик чаше за служење пива у пабовима. Јефтина, практична и једноставна за испијање пива.

Фото: Pixabay/StockSnap

Пинта се готово користи за све врсте пива.

Снифтер

Снифтер се користи за испијање коњака и брендија, њен облик савршено одговара пиву са јаким аромама.

Фото: Unsplash/Elevate

Користи се уз imperial IPA пива, белгијска ale пива, eisbock.

Пилснер чаша

Пилснер чаша је намењена служењу пилснер и светлих лагер пива. Њихов облик доприноси чувању газираности и пене пива.

Фото: Pexels/Michelle Riach

Пилснер се користи уз пилснер и лагер пива.

Равна чаша

Она је традиционална немачка чаша коју Немци називају „stange„, висока је равна и користи се за нешто деликатнија пива код којих је потребно истаћи нијансе хмеља и слада.

Фото: Pixabay/5598375

Равна чаша се користи уз Kölsch, воћна и пиринчана пива, bock и altbier.

Пиво је нискоалкохолно, а пре свега вољено пиће које нас одушевљава својим укусом већ дуги низ година. Његову традицију гашења жеђи и сочне ароме верно чувамо и употребљавамо са великим задовољством.

Recept dana: Svinjska rebarca sa ruzmarinom

 

Преузмите андроид апликацију.