У четири здравствене установе на територији Војводине забележено је 50 случајева сексуалног насиља, а око хиљаду жена се јавило у Центар за подршку женама. Статистика каже да у 98 одсто случајева жртва познаје починиоца, махом и живи са њим, а у 96 одсто случајева починилац је мушкарац.
Даница Тодоров, испред Центра за жртве сексуалног насиља, за наш портал говори о значају кампање поводом обележавања Дана борбе против насиља над женама која траје две недеље.
„Такве кампање утичу на повећање свести читавог друштва. Говори о томе како можемо да се боримо, како као друштво можемо да им пружимо заштиту и подршку. Оне утиче на оне које трпе насиље, да препознају које су то институције, заједнице које могу да им помогну, коме би могле да се обрате. Превасходно утиче на повећање свести јавности, колико је сложен проблем насиља над женама и које последице оставља. Да смо ми као заједница дужни да их подржимо, да донесемо мере заштите и да им помогнем да изађу из насиља“, истакла је Тодоров.
„Центар за подршку женама“ је организација која пружа услугу СОС телефона, а све жене жртве насиља добијају информације о могућности заштите и прву психолошку подршку кроз разговор. Такође, могу да дођу директно у Центар, како би добиле психо-социјалну подршку.
Такође, координише рад центара за жртве сексуалног насиља и постоји у четири здравствене установе- Клиници за гинекологију Нови Сад, Општој болници у Кикинди, Зрењанину и Сремској Митровици- и подразумева лекарски преглед, непосредну медицинску негу после напада, али и касније.
„Улога центра је да пружа психо-социјалну подршку жртвама сексуалног насиља, а здравствене установе пружају услуге које укључују медицинску, форензичку и психолошку подршку. Центар има стручне саветнице које пружају прву јако важну психолошку подршку, жртвама које преживе силовање или неки други облик сексуалног насиља“, рекла је Тодоров.
Током године помоћ је потражило 1.000 жена
Центар је до краја октобра ове године имао 50 жртава сексуалног насиља.
„Број жена које се јављају је константан. Ради се о више стотина жена које затраже психолошку подршку. У периоду од јануара до новембра 2023. године, Центар је пружио подршку за 213 корисница, било је 158 позива на телефон, 230 обраћања и долазака у канцеларију. Пружено је око 1.000 услуга, тачније 984“, навела је наша саговорница и додала:
„Жене које се нађу у таквој ситуацији не треба да трпе насиље, нико нема право да спроводи насиље према било којој особи. Много је тежак пут од тог разумевања да једна особа трпи насиље и саме пријаве насиља. Тај пут би требало сви заједно да скраћујемо, женама је свакако порука да имају институције у које могу да се обрате и да ће добити подршку и мере заштите. Такође, медији имају велику улогу у превенцији насилља. Тако невладине организације сазнају о убиствима и фемициду и на тај начин откривају размеру насиља.“
Stanisavljević: Svi prihvatni centri za migrante spremni za zimu
Преузмите андроид апликацију.