Почетна > Бизнис
Бизнис

Хектар земљишта скупљи за 400 евера у односу на лане

Просечна цена пољопривредног земљишта у Србији, у првом полугодишту ове године, била је око 7.900 евра по хектару, наводи се у најновијем полугодишњем извештају Републичког геодетског завода (РГЗ).
Фото: Unsplash/Unsplash+

Цене су се кретале у распону од око 400 евра до више од 40.000 евра по хектару. Иако је недавно објављено да закуп приватних ораница појефтињује, овај извештај указује да потражња за куповином ипак не посустаје. Истовремено, просечна цена хектара у односу на исти период 2023. већа је за чак 400 евра.

За пољопривредно земљиште у овом периоду плаћено је укупно 117,5 милиона евра. Како се наводи, код непокретности попут станова и пољопривредног земљиште уочен је раст и у броју купопродајних уговора, али и у вредности тржишта земљишта за 11,3 одсто уз повећање броја уговора за 2,3 одсто.

Очекивано, Војводина предњачи у вредности промета пољопривредног земљишта са уделом од 69 одсто, што је случај и у продаји кућа (40 одсто) и викендица (50 одсто).

Најскупље пољопривредно земљиште у Србији ипак није продато у Војводини, што је последњих година најчешћи случај. За ову парцелу, површине 115 хектара, купац је платио 2,2 милиона евра, а прометовано је на територији београдске општине Палилула.

Истина, најскупљи квадрат пољопривредног земљишта прометован је на територији Новог Сада (општина Руменка) по цени од 50 евра по квадратном метру.

Како је за „Политику” рекао власник једне новосадске агенције за некретнине, која оглашава продају пољопривредног земљишта, у односу на период од пре неколико година цене јесу порасле, али оне тренутно мирују. Једно је, каже, оно што се наводи у огласима, а сасвим другачије је у реалности. Објашњава да се тај кључни тренутак са ценама ораница догодио око пандемије, као и на целом тржишту некретнина. Међутим, напомиње, да сада нема неких драстичних промена нити видљивијег раста тражње.

Globalni trgovinski rat, Britanija bira – SAD ili EU

Преузмите андроид апликацију.