Харлем, класични холандски град у западној Холандији, опуштенија је и мање туристичка верзија Амстердама, по којој је позната четврт на Менхетну добила име. То је шармантни мозаик калдрмисаних улица, историјских зграда, величанствених цркава и музеја, ушушканих кафића и романтичних канала. Овај град са нешто више од 160 хиљада становника удаљен је свега неколико километара од плажа и 15 минута вожње возом од Амстердама, те представља одличну опцију за једнодневни излет из престонице земље лала. А када смо већ код лала, баш је у Харлему и срце холандске цветне индустрије. Управо ова земља иначе је највећи извозник цвећа на целом свету.
Прва станица при посети Харлема требало би да буде стари Гроте Маркт. На овом главном тргу, доминира стара и импозантна црква Гроте Керк. Ова црква, изграђена између 1895. и 1930. године и данас је у употреби, а унутар ње се налази музеј где се могу видети артефакти из богате католичке прошлости града.
Пажњу привлачи њен 50 метара високи звоник али и фина ренесансна уметничка дела, но, главна атракција су оргуље из 1738. године, једне од најстаријих на свету, високе 30 метара и са чак 5000 цеви. На њима су својевремено свирали Хендл и десетогодишњи Моцарт. Бесплатни једносатни концерти у цркви се одржавају неколико пута седмично.
Осим у овој фасцинантној цркви, на тргу Гроте Маркт се може безбрижно уживати и у неком од бројних кафића и ресторана, што је нарочито пријатно када је сунчан дан. Ту је и статуа Laurensa Janszoona Costera, пионира штампања књига и важне личности за Харлем.
За релативно мали град, Харлем обилује музејима, а и родно је место неколико првокласних уметника, између осталог сликара Frans Hals-a, Jacob van Ruisdael-a и Adriaen van Ostade-a.
За један од најбољих музеја у граду важи Франс Халс Музеј. Франс Халс је легендарни сликар холандског Златног доба, а у овом музеју се могу пронаћи многа његова дела, као и дела других значајних сликара тог доба. Музеј заузима зграду од историјског значаја – ренесансну “пијацу меса” из 17. века (Vleeshal), једино место на ком је било дозвољено продавати месо у Харлему у раздобљу између 17 па до 19 века, као и неокласичну зграду Verweyhal.
У њему су најчешће изложена дела низоземских импресиониста, као и CoBrA уметника – припадника авангардне уметничке дружине из Копенхагена, Брисела и Амстердама, али на репертоару се нађу и видеи, инсталације и фотографије међународних уметника.
Још један значајан музеј је Теyлеров музеј, најстарији музеј у земљи, у функцији од 1778. године. Он поседује занимљиву колекцију не само слика и цртежа, већ и фосила, минерала, антикних научних инструмената, медаља, новчића и још много тога.
Међу делима се истичу радови Рембранта и Микеланђела, чинећи овај музеј незаобилазном дестинацијом за љубитеље уметности и науке. Његов низ изумитељских чуда укључује електростатичку машину из 18. века.
Харлем се, осим по богатој културној и историјској баштини, истиче и по изузетно лепој природи у окружењу. На западном ободу града налазе се обалске дине националног парка Zuid-Kennemerland и популарне плаже Zandvoort и Bloemendaal aan Zee. Ови предели су савршени за шетњу и уживање у природи.
А као да све ово није довољно, Харлем се истиче и као генерално добро место за живот, град по мери својих становника. Пре нешто више од годину дана због овога је освојио и важну награду Европске Комисије – проглашен је за најиноваитнији град Европе. Градски челници и проед тога настављају да грабе крупним корацима напред у унапређењу животних услова, те су поставили циљ да до 2050. године град постане у потпуности карбон-неутралан, уз друге зелене циљеве ЕУ.
Аутор текста: Н.К.
Преузмите андроид апликацију.