Учење нове вештине чини чуда за ваш мозак, али савладавање те вештине уз дружења је још боље.
Излагање нашег мозга новим врстама стимулуса — било да учимо да пливамо, сликамо или решавамо укрштеницу — помаже да мозак буде јак и здравији у познијим годинама.
Истраживање које је пратило одрасле који су провели три месеца учећи компликоване ствари, укључујући шивење и дигиталну фотографију, показало је да су учесници који су се бавили „когнитивно захтевним, новим активностима“ побољшали своју функцију памћења.
– Ако радимо нове ствари, наше мождане везе настављају да се развијају. То значи вежбање мозга јер то је мишић који се мора вежбати, као и сваки мишић — каже професор психологије Универзитета Мериленд на глобалном кампусу Диане Финлеи.
Континуиране друштвене интеракције и осећај заједништва такође су повезани са позитивним здравственим исходима у сваком узрасту, али може бити посебно тешко одржавати их код старијих особа које су отишле у пензију, преселили се у нови крај града или нови град да би били ближе деци или су изгубили супружника или партнера.
Према истраживањима из 2020. године „ризик од преране смртности због недостатка друштвене повезаности је упоредив са ризиком од нездраве исхране, физичке неактивности, злоупотребе алкохола и пушења.
Проналажење начина за комбиновање новог учења са континуираном социјализацијом има и друге предности:
-можете побољшати своје физичко здравље бављењем спортом,
-побољшати расположење тако што ћете се посветити активностима на отвореном и унети више радости у свој живот тако што ћете проширити списак активности које су вама привлачне и занимљиве и сматрате да ће вас у потпуности испунити.
Друштвени хобији су једна врста лежерне забаве која обезбеђује занимљиве и квалитетне интеракције са другим људима јер се ствара атмосфера у којој људи могу удобно да се окупе да уче и развијају нове вештине док уживају у разговору и повезивању.
Уместо да само стојите унаоколо и неспретно покушавате да ћаскате, друштвени хобији олакшавају лежерније, слободније разговоре док се фокусирате на задатак који вам је при руци.
Поставите себи ова четири питања да бисте сузили листу потенцијалних нових хобија којима можете да се бавите у групи.
Која су ми интересовања
Ако изаберете нови хоби на основу нечега у чему сте већ добри нпр. дајете часове италијанског када већ говорите италијански или прављење хлеба када сте већ страствени пекар — можда баш и нећете добити читав низ предности за јачање мозга.
Али свакако, чак и нешто слично ономе што већ радите или имате склоности за то је боље него не бавити се ничим новим.
Колико значи подршка у групи
Веома мали број људи се осећа заиста пријатно када уђу у нову ситуацију, али „гурајући“ се да се придружите групи обезбеђује вам добар систем подршке који вам је неопходан на почетку док коњугујете француске глаголе, усавршавате своје уумба покрете, учите вез, борите се с ручним радовима или путујете кроз страну земљу…
– Ако ћете пробати нешто ново, можда нећете бити најбољи у том, али једноставно не морате да бринете о томе. Што више радите ствари које вас испуњавају, генерално ће вам бити лакше – додаје професорка Финли.
Колико времена желим да посветим хобију
Ако не желите да проводите сате сваке недеље вежбајући нову вештину да бисте заиста постали вешти, онда изаберите нешто више са „ниским улозима“.
Испробајте једнократни час вештине сечења кухињским ножевима уместо недељне сесије прављења пецива; једном месечно групна путовања на оближња историјска места уместо свеобухватне серије предавања или опуштену спортску лигу уместо такмичарског трчања.
Шта је мој фокус
Укључивање у нови хоби заједно са групом људи које већ познајете има користи за интроверте, затвореније особе, али ако замолите пријатеља или члана породице да вам се придружи у вашем новом подухвату, прво се претходно уверите да ли то радите заиста због учења нове вештине или је у питању дружење са тим пријатељем.
На пример, час украшавања торти пружа опуштену атмосферу за ћаскање са старим пријатељима уз усавршавање прављења фондана или празничних колачића, али друге активности као пројекције класичних филмова, разговори у уметничкој галерији, серија предавања — захтевају више пажње, мирније атмосфере и мање дружења.
Неколико савета
Уколико сте неодлучни у избору хобија или вас интересује велики број разноврсних ствари, покушаћемо да вам олакшамо избор са неколико предлога: учење језика, похађање радионица ручних радова, семинари или конференције на разне теме, часови јоге, часови плеса, литерарне радионице, столарство.
А можда вам више леже активности на отвореном попут планинарења, уређење дворишта и јавних површина, посматрање птица, фитнес, бициклизам.
За затвореније особе предлог су хобији попоут шаха, индивидулана путовања, посете биоскопу, медитација, одлазак у музеје и на разне изложбе.
Имати хоби не значи увек потрошити много новца на то, напротив, постоји много јефтиних или бесплатних друштвених хобија којима се можете посветити: волонтирање, библиотека, потрага за скривеним стварима (није грешка, многи воле да се баве овим у природи, и деца и одрасли, нешто попут игре скривено благо).
Преузмите андроид апликацију.