Министарка здравља Даница Грујичић поручила је данас да примарна здравствена заштита у Србији мора да се реорганизује и да је потребно вратити поверење у медицину засновану на доказима.
„Када породица има поверење у једног доктора, онда не сурфује по интернету и не гледа да ли треба да прими вакцину, овај или онај лек“, изјавила је министарка за РТС.
Она је као пример навела да је имала пацијента који је у једном тренутку примао 24 лека, и који „због тога није могао да се осећа добро“ и истакла неопходност ограничења броја медикамената.
Грујичић је говорила и о пропусту, када је од 16. септембра до 19. октобра у ГАК „Народни фронт“ у Београду, уместо БСЖ вакцине, 600 беба примило физиолошки раствор и саопштила да је истрага у току након које се очекује званично саопштење, као и да се спроводи исправна имунизација тих беба.
Министарска здравља је рекла да је направљен распоред за 430 беба, а да се на заказаном давању вакцине није појавило двоје деце.
„Не желим да осуђујем установу где је прошле године порођено 8.500 жена, најкомпликованије трудноће из целе Србије долазе у ту установу. Не можете на основу грешке једне особе и пропуста који је направљен целу болницу осудити да је лоша, да не ваља“, поручила је министарка.
Поводом још једног инцидента у здравственој установи у Ћуприји, када је преминуо младић из Свилајнца након компликација током колоноскопског прегледа, Грујичић је саопштила да је у понедељак била инспекција.
„Када год се деси инцидент, нешто што је компликација која узнемири јавност треба направити спољашњу стручну контролу рада и квалитета рада, јер то даје објективну слику. Перфорација дебелог црева се дешава приликом колоноскопије, уочена је на време, човек је ушао у операцију, шта се даље дешавало не знам, папирилошки све изгледа у реду, десио се инцидент, комисија је дужна да каже“, истакла је министарка.
Она је рекла да је у овом случају инспекцијски надзор брзо извршен, јер је јавност била упозната с тим, али да је иначе потребно убрзати тај процес, тако да се на основу изнесених жалби одговори добију унутар две до три недеље, као и да у све треба да буде укључена Републичка стручна комисија.
Говорећи о допунском раду, министарка здравља најавила је да ће у среду имати састанак са професорком Сањом Радојевић Шкодрић и да је РФЗО направио платформу за допунски рад у државној установи.
„Нема разлога да оперишете у другој установи, радите са својим тимом у својој кући. Људи имају право да бирају примарног лекара, директор установе одређује ко ће шта оперисати. Видеће се код кога највише иду пацијенти и ко има најквалитетнији рад, увек ће се дешавати компликације“, рекла је министарка.
Министарка Грујичић је саопштила и да је набављен велики број скенера и магнетних резонанци и да директори здравствених установа морају да буду одговорни како и колико су у они у употреби.
Србија постаје центар за биотехнологију и вештачку интелигенцију
Преузмите андроид апликацију.