Почетна > Свет
Свет

Грци изгубили поверење у своје правосуђе

Свега трећина Грка верује у своје правосуђе, показују анкете, али се то може видети и из незадовољства оштећених, посебно породица жртава.
Фото: Unsplash/Yunus Tuğ

Они неретко прстом упиру у владу и судије сматрајући да се истина и докази прикривају, процеси намерно одуговлаче, да правда изостаје или озбиљно касни како би се прикрила одговорност правих криваца, нарочито када је реч о скандалима који су потресали земљу.

Грчка спада у земље са најспоријим судским системом, налази се на 146 месту у свету по индексу који опредељује ефикасност рада судских органа.

У просеку је потребно 1.711 дана или готово пет година од момента покретања поступка до доношења било какве пресуде, у грађанском процесу најмање 750 дана, док је на коначно решење на нивоу апелације потребно приближно 1.400 дана.

Највећи део кривице, како је у ауторском тексту нагласио угледни „Катимерини”, лежи на владама које су смењивале и које су својом инертношћу и деструктивним потезима допринеле тренутној ситуацији у правосуђу које је оптерећено и унутрашњим проблемима.

Спора бирократија и неефективна администрација су током година допринеле кашњењу у доношењу судских одлука, огроман број мање озбиљних, али нерешених дела јер Грци важе за оне који воле да се за проблеме обраћају суду.

Чињеницу да у Грчкој нема специјализованих судова ствара велики притисак на правосудни систем.

„Међутим, стиче се утисак да постоје систематски и добро планирани напори умањивања тежине одређених инцидената, намерно одуговлачење, што ствара сумњу да је реч о покушајима да се прикрију случајеви и пропусти директно у вези са политичким руководством”, каже у изјави за „Политико” Андреас Потакис, омбудсман Грчке, независни чиновник који изучава случајеве несавесних поступака државних органа.

Italija će tražiti od EU da pripremi mere nadoknade štete zbog američkih carina

Преузмите андроид апликацију.