Градоначелник Новог Сада обратио се представницима медија уочи свечане седнице Скупштине града на којој се званично проглашавају лауреати високих градских признања, као и 12. по реду редовне седнице Скупштине града Новог Сада на којој је, између осталог, тема био и ребаланс буџета.

– Данас су пред градским одборницима две седнице — свечана, на којој ће бити изгласани добитници овогодишњих градских признања, и радна, на којој ће бити усвојен велики број важних тачака за развој Новог Сада.
Октобарску награду града Новог Сада за посебан допринос научноистраживачком раду у области спорта добија проф. др Патрик Дрид, декан Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду, као изузетан спортски радник и научник.
За посебан допринос оперској уметности, допринос развоју опере Српског народног позоришта и рад са младим уметницима, Октобарску награду добио је и директор и првак опере Српског народног позоришта Жељко Андрић.
За храброст и хуманост Новембарску повељу добија Предраг Тодорић, који је спасао деветогодишњег дечака од дављења у таласима Дунава.
Радници „Чистоће” Кристијан Кнежевић и Дејан Шакић добијају Новембарску повељу за посвећено и савесно обављање посла на одржавању јавне хигијене.
Новембарску повељу за посебан допринос развоју културе добија КУД „Светозар Марковић”, као најтрофејније културно-уметничко друштво.
Александра Андрић, млада и успешна спортисткиња, добија Новембарску повељу за посебан допринос спорту града Новог Сада.
Фебруарску награду за 2024. годину добиће Петра Спасојевић, слепа пијанисткиња и студенткиња клавира и композиције на Академији уметности.
– рекао је Жарко Мићин и потом се осврнуо на тачке дневног реда на 12. седници Скупштине града.
– Пред одборницима је велики број важних одлука које обезбеђују даљи развој града и побољшање квалитета живота свих Новосађана, а ребаланс буџета је једна од најважнијих тачака.
Од јуна месеца, када је усвојен први ребаланс у износу од 48,97 милијарди, буџет града увећан је за 362 милиона динара, на 49,33 милијарди динара.
У односу на основну одлуку о буџету из марта (45,51 милијарди), буџет је већи за 4,45 милијарди динара.
У односу на јунски ребаланс, увећан је приход од пореза на доходак, добит и капиталне добитке за 570 милиона динара, при чему је само буџет на зараде увећан за 540 милиона, што значи да је настављен тренд раста запослености и плата.
Просечна плата у Новом Саду достигла је 1.100 евра, што је за 740 евра више него 2012. године, када је износила 360 евра.
Приходи од пореза на имовину увећани су за 110 милиона у односу на јун, што сведочи о снажном развоју грађевинске индустрије.
У 2012. години приход од накнаде за грађевинско земљиште износио је 1,2 милијарде динара, у 2023. — 3,9 милијарди, а у 2024. чак 7,8 милијарди динара.
Због блокада, протеста и несигурности инвестирања дошло је до пада активности, али је за првих десет месеци остварен приход од 2,4 милијарде, а планирано је да до краја године приходујемо 4,7 милијарди.
– Нажалост, то умањење је последица негативног утицаја блокада на укупну економију. Од јуна, од када протести и блокаде престају, наставља се тренд раста и развоја.
Дакле, 3,7 милијарди мање имамо због нереда и протеста — за тај новац могли смо изградити три нове топлане или три школе за 3.000 ученика – нагласио је градоначелник.
Градоначелник Жарко Мићин осврнуо се и на наставак инвестиција ради унапређења водоснабдевања целог града.
– Завршена је јавна набавка за утискивање нових дренова на бунару БХД 3 на Штранду, у шта улажемо 110 милиона динара.
Ускоро ће бити расписана набавка за дренове на бунару БХД 3 на Ратном острву, чиме ће се значајно повећати капацитет.
Такође, завршена је набавка и ускоро почиње реконструкција Цевне галерије, која није обнављана од 1963. године, у вредности од 300 милиона динара.
У припреми је и набавка за први нови бунар после више од 25 година.
Тренутно је у току регенерација бунара БХД 7 на Ратном острву, након чега почиње регенерација БХД 2, док је у плану расписивање још две регенерације у овој години – БХД 8 на Ратном острву и БХД 8 на Петроварадинској ади.
– У погледу легализације, у складу са новим законом, за грађане ће бити обезбеђене канцеларије на пет локација: у Школској улици бр. 3, на Булевару цара Лазара, у МЗ Петроварадин, МЗ Каћ и МЗ Ветерник – рекао је градоначелник Мићин.
Преузмите андроид апликацију.




