Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић обратио се учесницима научне конференције „Право на живот и телесни интегритет“ која се одржава 24. и 25. октобра у Огранку Српске академије наука у Новом Саду. Дводневну конференцију, у чијем раду учествује велики број стручњака за кривично право и научника, организују Институт за криминолошка и социолошка истраживања и Адвокатска комора Војводине уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација Србије и Огранак САНУ у Новом Саду.
„Задовољство ми је да вас поздравим у Новом Саду, поводом научног скупа посвећеног једном од најсложенијих и најважнијих правних питања – „Право на живот и телесни интегритет кроз призму кривичног законодавства“. О овом правном и филозофском питању расправљали су филозофи од Старе Грчке и Рима, од Сократа, Платона, Аристотела, преко Хјума, Русоа, Волтера, Канта, Хегела, до Исаије Берлина и Бертранда Расела и бројних правних теоретичара, од Јустинијана, преко Гроцијуса, Чезареа Бекарије, Франца фон Листа, Енрика Ферија, Ханса Келзена, до српских великих правника Слободана Јовановића, Радомира Лукића, Зорана Стојановића и других. Џон Лок је у Другом трактату о грађанској управи рекао да су људи слободни када самостално управљају собом, својим поступцима имовином и својом личношћу, у границама закона природе, без утицаја воље других, не угрожавајући притом права других. Тема пред којом се налазимо није само филозофско разматрање, већ и правни изазов који захтева нашу најдубљу пажњу“, рекао је Ђурић.
Он је истакао да је недавно завршена зграда нове Палате правде у којој ће бити смештена кривична одељења Основног суда, Вишег суда, али такође и Вишег јавног тужилаштва.
„Реч је о модерном објекту који се простире на преко 10.000 квадратних метара, који ће допринети бржем и лакшем раду правосудних органа. Изградња нове зграде правосудних органа је јасан сигнал наше посвећености јачању владавине права и заштити основних људских права. Дугујемо велику захвалност Министарству правде Републике Србије које финансира опремање зграде, као и Европској унији која је реализацију тог пројекта подржала са 13 милиона евра“, казао је Ђурић и нагласио да у постиндустријском информационом друштву настаје нова врста права која је везана за развој нових технологија.
Поред правних стручњака и научника из Србије, у раду конференције, којој је присуствовао градоначелник Ђурић, учествују научници са универзитета из Португалије, Русије, Кине, Белорусије, Босне и Херцеговине, Бразила, Северне Македоније, Мађарске, Румуније, Шпаније и Италије. Поред градоначелника Ђурића, отварању конференције присуствовали су и Вукашин Гроздић, државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Владимир Бељански, председник Адвокатске коморе Војводине и Академик проф. др Јасмина Грковић-Мејџор, потпредседница Огранка Српске академије наука и уметности у Новом Саду.
U gradskom arhivu otvorena izložba povodom 80 godina od oslobođenja Novog Sada
Преузмите андроид апликацију.