Почетна > Србија
Србија

Грађанима Србије не треба виза за улазак у земље Шенгена, видети да ли има других услова

Грађанима Србије за путовања у Бугарску и Румунију које су од почетка ове године ушле у Шенген зону није потребна виза, као ни за улазак у друге земље унутар шенгенског простора, рекао је данас директор Националне асоцијације туристичких агенција – ЈУТА Александар Сеничић и напоменуо да, ипак, треба проверити за сваку земљу да ли постоје неки посебни услови.
Фото: Војводина уживо

Такође, Кипар је најавио да ће решити сва техничка питања како би до краја ове године ушао у Шенген.

Сеничић је рекао за Танјуг да Шенген зони припадају европске земље које су службено укинуле контролу на међусобним границама и истакао да је режим визне либерализације омогућио грађанима Србије да путују унутар шенгенског простора без визе.

Према речима Сеничића, иако грађанима Србије виза није потребна за улазак у земље Шенген зоне, важно је да се пре сваког путовања путници информишу о условима за улазак у одређену земљу.

“Можете да погледате на сајту Министарства спољних послова да ли постоје неки посебни услови за улазак у неку од земаља Шенген зоне. Ти услови могу бити везани за неке здравствене или некакве другачије услове“, додао је Сеничић.

Говорећи о систему ЕТИАС, европском систему за путне информације и ауторизацију који ће важити за земље које нису чланице Шенген зоне, рекао је да је почетак имплементације тог система најављен за мај ове године.

Према његовим речима, новитет који ће ЕТИАС систем увести је плаћање таксе у износу од седам евра за добијање путне дозволе, која важи за земље Шенген зоне.

“Таксу плаћају сви грађани, изузев младих до 18 година и старијих од 70 година. И сви они који су ослобођени плаћања такси се пријављују у систем када путују, али не плаћају ту таксу“, рекао је Сеничић.

Он је објаснио да путна дозвола за земље ЕУ важи три године, осим у случају добијања новог пасоша.

“Дозвола траје три године,осим у случају да нам пасош истиче у том року,  онда по добијању новог пасоша, потребно је поново се пријавити за ЕТИАС“, навео је Сеничић.

Како је рекао, потребно је да се за путну дозволу грађани пријаве минимум 96 сати раније, иако је систем ЕТИАС направљен да путник дозволу добије у року 24 сата.

“Дозвола се може добити у року од 24 сата, али не треба се поуздати у то. Пријавите се, уплатите таксу од седам евра и наредне три године вам важи та дозвола боравка. Чувајте електронску пријаву коју ћете добити на мејл или на број телефона и са њом улазите у земље Шенген зоне“, објаснио је Сеничић.

У случају да је путник одбијен за путну дозволу, он ће добити мејл у коме ће му бити објашњен разлог одбијања и нагласио је да 95 одсто људи неће имати проблем са добијањем дозволе.

“Иако се рачуна да преко 95 одсто људи неће имати проблем, уколико неко буде одбијен, то одбијање може да се односи на људе који су имали неки правни проблем у земљама ЕУ пре тога. Свакако је јако важно да ће онда они добити разлог због којег су одбијени, да би тај разлог могли да поправе у неком наредном периоду и да несметано бораве у земљама ЕУ“, навео је Сеничић.

Шенгенска зона је подручје које чини 29 европских земаља које су званично укинуле пасоше и све друге врсте граничне контроле на својим међусобним границама.

Основана је 1995. године и добила је назив по Шенгенском споразому потписаном 1985. године.

 

 

Vučić: Propala im je obojena revolucija, pobedila je Srbija

Преузмите андроид апликацију.