Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Град Нови Сад се преко великих инвестиција ухватио у коштац с отежаним водоснабдевањем

Због изузетно ниског ниво подземних и површинских вода Нови Сад се последњих неколико месеци суочава са отежаним водоснабдевањем, те су уведене ноћне рестрикције.
Фото: Град Нови Сад, ЈКП „Водовод и канализација”

Како би се решио тај проблем стабилизација и унапређење водоводног система истакнут је као један од најважнијих приоритета у овој години. До сада је завршена регенерацију два бунара, од којих други бунар, који је требало да даје око 70 литара у секунди, произвoди 104 литре у секунди, што представља значајно повећање издашности.

Градоначелник Новог Сада Жарко Мићин је рекао да почиње регенерација новог бунара, чиме ће град добити додатне капацитете, те да очекује да ће рестрикције у снабдевању водом бити смањене.

“Радимо на новим дреновима у старим бунарама, који ће обезбедити још веће капацитете. Овај пројекат ћемо завршити до краја године, а до тада ћемо готово бити потпуно независни у водоснабдевању. Следеће године, када завршимо нови бунар на Петроварадинској ади, имаћемо потпуно редовно водоснабдевање – најавио је Мићин.

Како је саопштило новосадско Јавно комунално предузеће „Водовод и канализација“ завршена регенерација бунара БХД 5 на изворишту „Ратно острво“ чиме је је издашност повећана на 40 литара воде, и бунара БХД 10 на истом изворишту, а до краја априла, како си најавили, би требао бити регенерисан и бунар БХД 7 што ће додатно стабилизовати водоснабдевање. Током лета почеће утискивање дренова на бунару БХД 3 на изворишту „Штранд“ и у плану је изградња новог бунара на изворишту „Петроварадинска ада“. У буџета Града Новог Сада, који је недавно Скупштина усвојила, планирана су значајна улагања у водоснабдевање. За реализацију програма инвестиционих активности ЈКП „Водовод и канализација” планирано је укупно 928, 6 милиона динара и то за капиталне субвенције 748,6 милиона, а за текуће одржавање водовода и канализације 180 милиона динара.

Потребно је изградити нове бунаре са хоризонталним дреновима, уместо постојећих бушених бунара, који су изграђени осамдесетих година прошлог века као привремено решење

У склопу радова на водоводу највише новца, 374,6 милиона динара, биће издвојено за пројектовање, грађење и реконструкцију мреже. За израду пројектно техничке документације магистралног и секундарних водовима од Булевара Европе до насеља Ветерник намењено је 7,56 милиона динара, а поступак јавне набавке спроведен прошле године. Реализацијом пројекта биће обезбеђени услови за комунално опремање водоводном мрежом, магистралним цевоводом и секундарним водовима више планираних објеката на простору од Доњег Сајлова до Булевара Европе где је предвиђено становање за око 50 хиљада грађана. За изградњу магистралног водовода у Улици Драгослава Срејовића у Ветернику, са пратећим секундарним цевоводима (прва фаза), издвојено је 50,7 милиона. Становници тог дела приградског насеља снабдевају се водом преко нелегалне мреже, неадекватних профила, материјала и квалитета. Због тога у летњим месецима тај део Ветерника има потешкоћа са водоснабдевањем и бележе се велики губици. Друга фаза радова обухвата изградњу водоводне мреже у дужини од 6.250 метара у 12 улица. Прошле године спроведен је поступак јавне набавке, а процењена вредност је била 90 милиона динара и делом се финансира из капиталних субвенција Новог Сада у 2024. години у износу од 39, 3 милиона динара, а делом из истих извора у овој години у износу од 50,7 милиона динара, као наставак реализације уговорених обавеза. За израду пројектно техничке документације магистралног водовода у Улици Драгослава Срејовића са секундарним цевоводима у Ветерник унамењено је 1, 2 милиона динара. За повезивање насеља Бегеч са водоводним системом Новог Сада (четврта фаза) издвојено је готово 180 милиона. Инвестиција обухвата изградњу око 7.000 метара доводника са пратећим секундарним водовима у дужини од око 2.500 метара.

Пречистачи у Руменци и Бегечу
Фото: Град Нови Сад, ЈКП „Водовод и канализација”

Према програму уређивања грађевинског земљишта за ову годину 32 милиона динара биће намењено за постројење за пречишћавање отпадних вода у Бегечу. Да би се урадила примопредаја постројења ЈКП “Водовод и канализација”, потребно је санирати и поправити опрему, након чега ће се стећі услови за пуштање овог постројења у рад. 

Изградња пречистача отпадних вода у Руменки значајно би требало да допринесе заштити животне средине као и побољшању услова живота грађана. Изградња овог постројења представља предуслов за изградњу канализационе мреже и прикључење појединачних корисника на систем канализације. Радови су завршени прошле године, а 6,5 милиона динара је планирано за исплату окончане ситуације након завршетка пробног рада. За исплату преосталих обавеза за пројекгно-техничку документацију канализацију отпадних вода у више улица у Ветерник и реализацију уговорених радова за изградњу недостајуће канализационе мреже у Улици Павла Јулинца у Ветернику издвојено је више од 3,6 милиона динара.

Део доводника пролазиће кроз Нови Футог, који је најудаљенија тачка водоводног система, а који са постојећег доводника не добија довољну количину и притисак воде што је нарочито изражено у летњем периоду. Изградњом доводника за Бегеч би се стабилизовао систем водоснабдевања Футога, а Бегечу би било омогућено прикључење на диструбутивни систем Новог Сада и фабрику воде „Штранд”. Тиме би сва новосадска приградска насеља била повезана у јединствен систем водоснабдевања. Укупна процењена вредност је 250 милиона динара и делом се финансира из капиталних субвенција Града у 2024. години , и то у износу од 70, 8 милиона динара а делом из истих извора у 2025. години у планираном износу од 179, 2 милиона динара, као наставак реализације уговорених обавеза. За реконструкцију и изградњу водоводне мреже у насељу Садови, у Петроварадину, намењено је више од 70 милиона динара.  У претходним годинама то насеље се значајно проширило, а у једном делу је изграђена нелегалана водоводна мрежа због чега се бележе велики гу губици на систему водоснабдевња. Како би се то решило у плану је изградња још око 4.500 метара водоводне мреже. Укупна процењена вредност је 110 милиона динара и делом се финансира из капиталних субвенција Града у 2024. години (39,6 милиона динара), у овој години у износу од 70,4 милона динара. За реконструкцију водоводне мреже на Подбари (друга б фаза), у склопу уређења Алмашког краја, издвојено је 65, 6 милиона динара. Обнова водоводне мреже на Подбари је у вези је са пројектом уређења Алмашког краја и са реконструкцијом канализационе мреже, која ће бити реализована кроз пројекат „Чиста Србија”. Пратећи те радове „Водовод” ће синхронизовано реконструисати водоводну мрежу.

У склопу радова на извориштима, за која је укупно планирано 274 милиона динара, највише новца, 110 милиона динара, је издвојено за санацију бунара БХД 3 на изворишту „Штранд”, са утискивањем нових дренова. Водозахватни објекти на изворишту „Штранд” изграђени су током шездесетих година прошлог века, а због старости и агресивне подземне воде пропали су дренови и урушили, те бунар није у експлоатацији. Утискивањем нових дренова би издашност бунара била између 80 и 100 литара по секунди. За хидрогеолошка истраживања са изградњом пробно-експлоатационог бунара са хоризонталним дреновима (БХД 4) на изворишту „Петроварадинска ада” обезбеђено је 80 милиона динара. Потребно је изградити нове бунаре са хоризонталним дреновима, уместо постојећих бушених бунара, који су изграђени осамдесетих година прошлог века као привремено решење. Они су дотрајали и неколико их је ван употребе, а бунари који су у експлоатацији раде са минималним капацитетом (мање од 10 литара по секунди). Нови бунар би давао од око 80 до 100 литара по секунди сирове подземне воде.

Наставак започетих и нови пројекти
Фото: Град Нови Сад, ЈКП „Водовод и канализација”

Према плану инвестиција који је наведен у програму пословања ЈКП „Водоводи и канализација” у овој години Предузеће намерава инвестиционо улагање у наставке започетих радова у висини од 590, 7 милиона динара од чега 116 милиона динара сопствених средстава, а 474, 6 милиона динара из капиталних субвенција из буџета Града. Како је наведено у водоводни систем биће уложено укупно 508, 6 милиона динара (из сопствених средстава 46, 5, а из буџета Града 462,1 милиона динара), у систем за одвођење отпадних вода 80,2 милиона динара (из буџета Новог Сада 12, 5 милиона, а из сопствених средстава 67,7 милиона динара.

У нове инвестиције предузеће ће уложити 437, 2 милиона динара, од чега ће 274 милиона динара бити из капиталних субвенција. Износ од 16З, 2 милиона динара нових инвестиција финансираће из сопствених средстава. У водоводни систем биће уложено З69 милиона динара, у систем за одвођење отпадних вода из сопствених средстава 6З,1 милион динара.

Процењена вредност ове капиталне инвестиције износи 220 милиона динара и делом ће бити финансирано из капиталних субвенција Града у овој години (80 милиона динара), а делом из истих извора у 2026. години (140 милиона динара). У плану је и санација бунара БХД З на изворишту „Ратно острво”, утискивањем нових дренова, за шта ће бити потребно издвојити 55 милиона динара.  На том месту водозахватни објекти су изграђени током деведесетих година прошлог века, када је била отежана набавка квалитетних материјала. Због агресивне подземне воде и због лошег квалитета коришћеног челика, дошло је до убрзаног пропаданња дренова па је отежано њихово чишћење. Утискивањем нових дренова на постојећим БХД бунарима новом методом добила би се дугорочна издашност бунара од око 80 до 100 литара по секунди (тренутно је мања од 60 литара по секунди). Биће реконструисана хидромашинске и електро опреме и конструктивних елемената бунара БХД З на изворишту „Штранд”, за које је најпре неопходно изради пројектну документацију, што ће укупно коштати 29 милиона динара.

За израду пројектно техничке документације магистралног и секундарних водовима од Булевара Европе до насеља Ветерник намењено је 7,56 милиона динара

Када је реч о погонима за прераду воде у плану су радови и на постројењу за прераду воде „Штранд” и то санација гранулисаног активног угља на филтерским пољима, у дограђеном постројењу, једином у оквиру новосадског водоводног система на којем се третира сирова подземна воде како би била за пиће. Тај посао је потребно обавити јер  током редовне експлоатације, долази до постепеног засићења филтерске испуне, чеме се смањује ефикасност прочишћавања воде. Инвестицијом планирана је реализащја друге фазе радова, у износу од 87,5 милиона динара, као наставак реализације уговорених обавеза.

У склопу улагања у канализацију износу од 12, 5 милиона динара намењен је за израду пројектно техничке документације колектора отпаних вода са пратећом секундарном канализацијом дуж Булевара Европе до Ветерника. Тиме ће бити обезбеђени услови за комунално опремање канализацијом отпадних вода, главног колектора и секундарних водова за више планираних објеката на простору од Доњег Сајлова до Булевара Европе.

Фото: Град Нови Сад, ЈКП „Водовод и канализација”
Фото: Град Нови Сад, ЈКП „Водовод и канализација”
Фото: Град Нови Сад, ЈКП „Водовод и канализација”

Дистрибуција решења пореза на имовину за 2025.годину

Преузмите андроид апликацију.