Почетна > Србија
Србија

Грачаница: Годишњица Мартовског погрома – сећање на сва страдања Срба на КиМ

У оквиру обележавања деветнаесте годишњице мартовског погрома над Србима на Косову и Метохији, данас је у Грачаници служен парастос и положено цвеће у знак сећања на страдали српски народ.
Фото: Wikimedia Commons/Bwangha Mbutto

У манастиру Грачаница, епископ рашко-призренски Теодосије, уз саслужење викарног епископа новобрдског Илариона, служио је парастос.

„Зато се и ове године Мартовског погрома сећамо не само са тугом и болом, због изгубљених живота, запаљених светиња и унесрећених људи који су тих дана изгубили своје домове, већ и са чврстом надом да нас ни то, ни било које друго страдање неће и не сме поколебати у решености да останемо свој на своме. Они који би желели да нас овде више нема и не буде, увек ће гледати и видети у нашим светињама, у нашим селима и гробљима оно што их подсећа на српски народ и наше вековно присуство на овим просторима“, поручио је владика Теодосије, на свечаној Академији посвећеној Мартовском погрому, одржаној након парастоса.

У име Канцеларије за Косово и Метохију, присутнима се обратила помоћница директора Канцеларије Милена Парлић.

„Овај дан је симбол трагедија и тужна слика српског страдања. Колективна дужност нам је да сваку жртву, сваку спаљену светињу и културно обележје памтимо и помињемо свакодневно. Не само овога датума, јер страдали су белег нашег наслеђа, они који су дали своје животе како никада не бисмо заборавили шта за нас представља Косово и Метохија“, рекла је Парлић.

Након парастоса представници Српске православне цркве, Канцеларије за Косово и Метохију и локалних самоуправа положили су беле руже на спомен инсталацију посвећену свим убијеним и киднапованим Србима у Грачаници.

„Седамнаести март је дан када не обележавамо само Мартовски погром, већ сећање на све косовско-метохијске жртве, на сва страдања која су део вишедеценијског процеса, чији је циљ наше нестајање са овог простора“, истакла је председница општине Грачаница Љиљана Шубарић.

У знак сећања на 17. март 2004, отворена је и изложба са ликовне колоније „Јесен у Призрену 2022“ и одржана свечана Академија.

„Као што остаје свети краљ у својој светињи, као што опстаје света Грачаница и Пећка патријашија, тако ћемо и ми да остајемо и опстанемо и да се обнављамо, пре свега добром вером и молитвом“, навео је викарни епископ новобрдски Иларион.

Поред Грачанице, годишњица Мартовског погрома обележена је и у Косовској Митровици, где је након служења парастоса страдалима, положено цвеће код споменика „Истина“ у северном делу града.

На данашњи дан 2004. године албански екстремисти започели су етничко чишћење Срба на Косову и Метохији. У три дана, убијено је 19 људи, запаљено близу 1.000 српских кућа и 35 цркава и манастира, а протерано 4.000 Срба. Због лажне вести коју је тада објавио приштински јавни сервис, да су Срби криви за утапање албанске деце у селу Чабра код Зубиног Потока, градови у нашој јужној покрајини су очишћени од српског народа. За овај злочин нико није одговарао.

Ukoliko Kurti ne formira ZSO, SAD će to učiniti sa drugim politčkim akterima

Преузмите андроид апликацију.