Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Готово сви једемо ово месо, а вероватно немамо појмa колико је штетно!

Између осталог, свињетина садржи значајне количине засићених масти и холестерола.
Фото: Pixabay/RitaE

Свињетина је једна од најчешће конзумираних врста меса широм света. Међутим, важно је сагледати научне чињенице о утицају свињског меса на здравље људи како бисмо донели исправне одлуке о храни коју конзумирамо или планирамо да конзумирамо. Иако је укусно када се припрема на разне начине, свињско месо може бити веома опасно за људски организам, посебно ако се конзумира често и у великим количинама.

Засићене масти и холестерол

Свињетина садржи значајне количине засићених масти и холестерола. Прекомерни унос засићених масти повезан је са повећаним ризиком од срчаних обољења, високог крвног притиска и повећаног нивоа холестерола у крви. Истраживања су показала да замена црвеног меса, укључујући свињетину, немасним изворима протеина попут живине, рибе, махунарки и орашастих плодова може помоћи у смањењу ризика од ових болести.

Прерађена свињетина и ризик од рака

Прерађена свињетина, као што су кобасице, шунка и сланина, повезана је са повећаним ризиком од развоја одређених врста рака. Међународна агенција за истраживање рака класификује прерађено месо као „канцерогено за људе“ на основу научних доказа који повезују његову конзумацију са повећаним ризиком од рака дебелог црева. Ова класификација сугерише потребу за умереном конзумацијом прерађеног свињског меса за одржавање здравља.

Антибиотици и хормони

Конзумација свињског меса такође може бити повезана са излагањем антибиотицима и хормонима. У индустријском узгоју свиња, антибиотици се често користе за спречавање болести и подстицање раста. Ова пракса може повећати ризик од резистенције на антибиотике код људи. Такође, неки узгајивачи могу користити хормонске додатке за побољшање раста и профита. Иако су правила регулисана, постоји могућност да се у конзумираном свињском месу нађу остаци антибиотика и хормона.

Остали фактори

Важно је напоменути да утицај свињског меса на здравље није једнозначан. Треба узети у обзир и друге факторе као што су начин припреме (печење, пржење, кување) и општа исхрана. Комбинација свињског меса са високим уделом воћа, поврћа, целих житарица и умереним уносом може имати мање негативног утицаја на здравље.

Доступна научна истраживања указују на потребу за умереном конзумацијом свињског меса, са акцентом на одабиру немасних извора протеина и ограничењу прерађеног свињског меса. Замена свињског меса другим изворима протеина и уравнотежена исхрана која укључује разноврсну храну из других група може допринети очувању здравља. Појединци са посебним здравственим стањем или индивидуализованом исхраном увек треба да се консултују са нутриционистом за персонализовано вођење.

Saveti za mršavljenje koji donose više štete nego koristi

Преузмите андроид апликацију.