Почетна > Србија
Србија

Гојковић: Држава обезбедила сталну бригу о Хиландару

Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић изјавила је да ће 3. јула бити одржан годишњи састанак Комисије за Хиландар и истакла да је важно да је држава посебним законом обезбедила сталну бригу о Хиландару.
Фото: Wikimedia Commons/Саша Шљукић

Гојковић, која је председница Комисије за Хиландар, рекла је у интревјуу за новосадски Дневник да се на састанку Комисије у манастиру Какову неће разговарати само о обнови свега што је уништено у великом пожару, која је практично завршена, већ ће бити речи и о обнови читаве инфраструктуре на Хиландару.

Подсетила је да је на инцијативу председника Србије Александра Вучића донет посебан Закон о очувању културног и историјског наслеђа Светог манастира Хиландар.

Гојковић је напоменула да је у циљу очувања културног наслеђа донет и Закон о обнови културно-историјског наслеђа и подстицању развоја Сремских Карловаца.

„Програмом за 2023. смо определили велика средства, па се надам да ће Сремски Карловци ускоро спровести јавну набавку за идејно решење и пројекат за велики мултифункционални дом културе“, рекла је Гојковић.

Најавила је да ће у Сремским Карловцима 7. јула бити постављена биста посвећена академику Дејану Медаковићу, коју је финансирало Министарство културе.

На питање о приоритетима Министарства културе до краја 2023. године, Гојковић каже да је главна политика Минстарства да прати смернице деловања Владе Србије и да се, као што се праве путеви, болнице, равномерно распоређује инвестирање и изградња фабрика, тако улаже и у инфраструктурне пројекте намењене култури.

Навела је да је у том смислу један од најважнијих пројеката “Градови у фокусу”, конкурс који се редовно расписује од 2016. године.

„У последње три године од када сам министарка културе знатно више средстава се улаже, годишње 350 милиона динара. До сада је подигнуто, адаптирано, реконструисано 78 нових објеката искључиво намењених култури“, рекла је Гојковић. Указала је да су то мултифункционални културни центри, некадашњи домови културе који су били у очајном стању.

Гојковић је навела да је Министарство и ове године издвојило нових 350 милиона динара за 33 града и општине у Србији и да ћемо на крају године моћи да се похвалимо са укупно 100 капиталних пројеката у култури, што је импозантан број након великог застоја у инфраструктурним улагањима у претходним деценијама.

Прецизирала је да су на територији АП Војводине ове године средства за обнову и реконструкцију установа културе добили Кањижа, Кикинда, Инђија, Рума, Врбас и Сремски Карловци.

Гојковић је рекла да је за Женски музеј основан ове године, који је сада у оквиру Музеја Југославије, пронађен објекат који ће потпуно задовољити намену и најавила да је у плану и изградња музеја за децу.

Коментаришући избор Србије за домаћина специјализоване међународне изложбе Експо 2027, Гојковић је нагласила да је огромном успеху допринело и Министарство културе, које ће учествовати у организацији овог догађаја.

„Били смо у радном тиму који је извојевао ову величанствену победу и дали свој допринос, јер жири који је одлучивао боравио је у Београду и обилазио установе културе. Били смо и у Паризу када се представљао наш тим и наша победа је још већа и величанственија јер је конкуренција била оштра и веома добро припремљена, тако да смо нераскидиви део тима који ће припремати Београд за Експо 2027“, нагласила је министарка.

Указујући да су, поучене искуством из великог Експа у Дубаију, све земље обратиле велику пажњу на сегмент културе, Гојковић је истакла да ће зато бити потребно припремити установе културе за представљање Београда и Србије у најбољем светлу.

На питање да прокоментарише протесте уметника и глумце који жестоко критикују власт, Гојковић је рекла да свако има право на своје мишљење, на став и однос према власти и да ту заиста нико никоме нема шта да замери, али да улица не доноси никаква решења и да никада никоме није ништа добро донела.

„На улици од великих парола и увреда које се износе на рачун свих нас из владе, коју су грађани изабрали легално и легитимно на изборима, не може много да се чује, нити може доћи до дијалога“, рекла је Гојковић. Додала је да је зато више пута позвала све људе који се баве културом да дођу у Министарство и да се разговара о свим питањима и проблемима који су везани за функционисање установа културе.

Додала је да су се представници Асоцијације Независна културна сцена одазвали позиву на разговор и да су тражили да им се писано одговори на њихове предлоге и примедбе, што је и учињено.

„Позивам и остале, свакодневно се неко обраћа Министарству, тражи састанке и трудимо се да удовољимо свима. На пример, разговарали смо са свим деканима уметничких факултета о проблемима на које њихове установе наилазе. Свако ко има добру намеру и жели суштински дијалог добродошао је“, поручила је Маја Гојковић.

Додала је да је била предмет напада само зато што је ради истинитог информисања изнела податке колико, за разлику од периода до 2012. године, држава заиста улаже у филмску индустрију за помоћ филмским радницима и подстицаје аудиовизуелној уметности.

Počinje sa radom portal za frilensere – rok za prijavu i plaćanje poreza kraj jula

Преузмите андроид апликацију.