Тринаесто издање филмског фестивала GoetheFEST, у организацији Goethe-Instituta, одржава се у Новом Саду од 17. до 20. октобра. На овогодишњем фестивалу под слоганом „Оптимистично дезоријентисани“, у Културном центру Новог Сада биће приказано седам узбудљивих и жанровски разноврсних, савремених немачких филмова.
Новосадски програм GoetheFEST-а ће 17. октобра у 19:30 часова отворити епски драмски филм „15 година“ Криса Крауса, који представља моћну и емотивну причу о бившој пијанисткињи која се суочава са својом насилном прошлошћу, балансirajuћи између елемената осветничког трилера и трагичног портрета ликова. У главној улози је Хана Херцшпрунг, која игра лик који се бори између маничне и депресивне природе, својом изванредном глумачком способношћу даје енергију и дубину причи. Филм истражује универзалне теме као што су освета, милост и прихватање неизбежног.
Дан касније, у петак 18. октобра од 19 часова, на програму је „Јонја“ Анике Меке – диван, хуман филм који успешно спаја друштвену релевантност и забаву. Мека се усуђује да, кроз посматрачки и спор начин приповедања, детаљно истражи оно што нас суштински покреће.
Исте вечери од 21h, посебна препорука иде аустријско-немачкој копrodukciji „Ђавоље врео“ редитељског дуа Веронике Франц и Северина Фијале, која је аустријски кандидат за 97. Оскар за најбољи међународни филм. Филм пружа језовиту критику верског догматизма, мрачну и дирљиву реконструкцију гласова прошлости који су остали нечувени и узбудљива метафизичка истраживања окова који су путовали кроз време да би опстали у данашњем друштву. Историјски филм са радњом смештеном у мрачни 18. век руралне Аустрије, рађен је у аналогној техници 35 mm, транспонује атмосферу холандског сликарства и има много повезница са данашњим тренутком.
Филм „Франки Фајв Стар“ Биргит Мелер (19. октобар, 19h) осваја камером и све временим песмама, које се, заједно са костимом и сценографијом, савршено уклапају у санјиву и благо експерименталну естетику филма. Поред Лене Урзендофски, која фантастично дочарава вишеструкост карактера у самој себи, мора се истакнути импресивност целе глумачке поставе.
„Из сопствене коже“ (19. октобар, 21h) је фасцинантан и јединствен филм који истражује питање идентитета, љубави и тела. Редитељ Алекс Шад води нас кроз интригантни мисаони експеримент – шта би се догодило ако бисмо могли заменити своја тела с другима? Филм прати неколико ликова који се суочавају са изазовима мењања не само идентитета, већ и полова и сексуалних оријентација. Уз минималистичке визуелне ефекте и дубоко емотивне перформансе, „Из сопствене коже“ преиспитује границе онога што нас чини оном што јесмо. Овај филм вас неће оставити равнодушним, већ ће вас подстаћи да преиспитате сопствене границе и перцепције.
У филму „С оне стране плаве границе“ Саре Нојман, који је на програму у недељу 20. октобра у 19h, пратимо причу о троје младих јунака, чија безбрижна младост бива оптерећена животом под DDR режимом. Њихов покушај бекства на отвореном мору осликава савремену тему избеглиштва, подсећајући на то да су у историји постојали тренутци бега у слободу. Филм истражује унутрашње борбе и тежње за признањем, као и паралеле/супротности између младих тада и данас, који се суочавају са различитим изазовима. Уз елементе наде и страха, смеја и бриге, филм пружа дубоко емотивно путовање кроз сложене реалности прошлости, позивајући вас да се повежете са сопственим историјама.
Новосадски програм фестивала у недељу у 21h затвара филм „Мртви угао“ реномиране немачко-курдске сценаристкиње и редитељке Ајше Полат. Осетљива, поетска драма о трансгенерацијским траумама, смештена је у узбудљиви политички мистериозни трилер са елементима социјалне драме, кроз које су провучени „found-footage“ и метарефлексија медија. Подељен у три поглавља и снимљен у различитим медијским форматима, филм ствара напету атмосферу која вас сваким минутом све дубље увлачи у комплексну мрежу завере и параноје. Филм отвара и питања видео надзора и контроле, као и несталих лица у Турској.
GoetheFEST одржава се од 2012. године и представља пресек савремене немачке кинематографије. Програм је традиционално окренут награђиваним и најбољим остварењима са чувеног Берлиналеа, једног од најзначајнијих светских фестивала ауторског филма.
Preko 1.500 učesnika iz celog sveta na 32. Novosadskom maratonu
Преузмите андроид апликацију.