Глобална потрошња угља у 2022. биће већа за 1,2 посто и први пут ће премашити 8,0 милијарди тона у једној години и претходни рекорд постављен 2013, објавила је данас Међународна агенција за енергију (ИЕА).
У Годишњем извештају ИЕА такође се предвиђа да ће потрошња угља остати на том нивоу до 2025. године, пошто пад коришћења овог енергента у развијеним земљама неутралише континуирано снажна тражња у азијским економијама у развоју.
То значи да ће угаљ и даље бити највећи појединачни извор емисије угљен-диоксида у глобалном енергетском систему, истиче ИЕА, преноси Ројтерс.
Процењује се даће највећи пораст потражње за угљем бити у Индији, 7,0 посто, затим у Европској унији 6,0 одсто и Кини 0,4 посто.
„Свет је близу врхунца употребе фосилних горива, при чему ће потрошња угља прва опасти, али још нисмо близу тога“, каже Кеисуке Садамори, директор за енергетска тржишта и безбедност ИЕА.
Потражња за угљем у Европи је порасла због већег преласка са гаса на угаљ услед високих цена гаса и јер је доток руског гаса смањен. Међутим, очекује се да ће европска потражња за угљем до 2025. године пасти испод нивоа из 2022, наводи се у извештају.
Глобална производња електричне енергије из угља ће ове године порасти на нови рекорд од око 10,3 терават-сати, док ће производња угља скочити за 5,4 процента на око 8,3 милијарде тона, што је такође рекорд свих времена.
Очекује се да ће производња достићи врхунац следеће године, а до 2025. би требало да падне испод нивоа из 2022.
Три највећа произвођача угља – Кина, Индија и Индонезија – ове године ће достићи рекорде производње, али упркос високим ценама и добрим маржама за произвођаче угља, нема знакова повећања инвестиција у извозно вођене пројекте угља. То указује на опрез инвеститора и рударских компанија према средњорочним и дугорочним изгледима за угаљ, наводи се у извештају.
Преузмите андроид апликацију.