Ново истраживање, обављено на Универзитету Квинсленд, довело је у везу ментално здравље тинејџерки и време које оне проводе испред екрана (мобилног телефона, таблета, лаптопа).
Код оних које дуже од два сата проводе за компјутером, примећено је веома штетно дејство. Када је реч о дечацима, угрожени су они који дуже од четири сата дневно зуре у екран.
Професор на Универзитету Квинсленд, Асад Кан, рекао је да је његова група истраживача открила да коришћење компјутера током првог сата има неке предности, али да је код девојчица већ након 75 минута регистрован негативан утицај на ментално здравље.
„Резултат претераног боравка пред екраном су депресија, гојазност, лош квалитет живота, нездрава исхрана и смањене физичке и когнитивне способности. Један сат физичке активности и не више од два сата проведена за компјутером обезбеђују оптимално ментално здравље“, препоручује др Кан.
Ово упозорење треба озбиљно схватити, јер је студија резултат сарадње неколико универзитета.
Међународни тим је истраживао податке више од 577.000 адолесцената старости од 13 до 15 година, из чак 42 земље које слове за најбогатије на планети.
Преузмите андроид апликацију.