Почетна > Свет
Свет

Глад прети Северној Кореји, а власт тражи стезање каиша

Севернокорејцима није сасвим јасно како да живе по препоруци свог вође, који их је практично обавестио да морају још мање да једу бар до 2025. године, с обзиром на то да многи од њих не знају да ли ће успети да преживе зиму. Мораће да наставе да гладују док власти држе затворене границе с Кином, које су блокиране од прошле године због пандемије вируса корона. Спуштање рампе изазвало је незапамћену несташицу хране.
Фото: PrtSc/The_New_York_Times/YouTube

Радио слободна Азија (РСА) јавља да су мале шансе да ће пре 2025. године промет на границама с Кином функционисати као раније. Ограничење трговине озбиљан је ударац за земљу од 25 милиона становника која иначе живи под стегама санкција. Поменути медиј истиче да је трговина између Пекинга и Пјонгјанга заживела последњих месеци, али то није ни приближно нивоу на којем је била пре пандемије вируса корона.

Тако је кинески извоз у Северну Кореју порастао на 22,5 милиона долара у августу, што јесте повећање у односу на претходни период, али је далеко од учинка који су бележили пре појаве ковида-19, који је рецимо у августу 2019. био 219 милиона долара.

Постоји бојазан да су власти спремне да држе затворене границе и када људи почну да умиру од глади. РСА преноси како је народ убеђен да је владин нереални нагласак на штедњи хране резултат тога што врховни вођа Ким Џонг Ун уопште није свестан у којој мери је у земљи озбиљна ситуација с храном, то јест да су грађани већ стегли каиш колико је то могуће.

Репортери РСА разговарали су са становницима пограничних градова који су им пренели да су људи очајни након што су обавештени да им следују године гладовања, јер је и сада ситуација с храном лоша. Боре се с несташицом па, како кажу, хвата их очај када им власти кажу да морају да чувају храну и мање једу бар још четири године, поготово када чују да границе неће ускоро бити отворене иако су очекивали да ће се то десити. Севернокорејци објашњавају да је то што им кажу да стегну каиш до 2025. године исто као да су им поручили: „Умрите од глади.”

Грађани причају и да им је ситуација с несташицом хране и гладовањем представљена од локалних власти као резултат успешног управљања пандемијом у односу на свет који је разорен вирусом корона.

Затварање граница разорило је тамошњу економију, што је изазвало нагли скок цена хране, док увоз није покрио јаз између домаће производње и потрошње. Организација УН за исхрану и пољопривреду предвиђа да ће ове године Северној Кореји недостајати око 860 000 тона хране, што је потрошња за око два месеца. Њихове процене су и да је око 40 одсто тамошњег становништва неухрањено.

„Наставак санкција и блокаде земље, природне катастрофе и дуга светска здравствена криза главне су препреке напорима владе да побољша животне услове”, објаснили су представници севернокорејске државе када су саопштили да ће каиш остати притегнут годинама.

Vang Ji optužuje SAD za tenzije oko Tajvana

 

Преузмите андроид апликацију.