Почетна > Путовања
Путовања Свет

Гибралтар: Сунчана Енглеска

На самом југу Европе, надомак Марока, налази се јединствена прекоморска територија Уједињеног Краљевства. Због бројних пабова, купастих црвених поштанских сандучића и радњи у којима се продаје чувени fish and chips, ова малена територија често подсети на Енглеску, међутим, с обзиром на сунце и лепо време, убрзо је јасно да се налазимо на јужнијим географским ширинама.
Фото: Pixabay/Lutz

Гибралтар је познат као “the Rock” што у преводу значи стена. Осим због своје стратешке важности и чињенице да “стена” стоји на “бранику” Медитерана, између Европе и Африке, Гибралтар је познат и по својим несташним мајмунчићима који се забављају тако што туристима краду фотоапарате и друге објекте које сматрају интересантним.

Берберски макакији, како се ова врста мајмуна зове, једини су у Европи и нејасно је да ли су доведени на Гибралтар за време Мавара између 6. и 15. века или су ту били од раније.

Фото: Shutterstock/Timoth Knox

Осим тога, познат је и по паладијанској архитектури и потпуно је различит од оближњих шпанских градова. Припао је Великој Британији 1713. миром у Утрехту, а пре тога имао је бурну историју – припадао је Римљанима, Арапима и Берберима, да би га касније освојили Шпанци те претворили у готово па неосвојиво утврђење. У рату за шпанско наслеђе 1704. ипак су га заузели британска и холандска флота и успели да га одбране од напада Шпанаца и Француза.

Фото: Unsplash/Michal Mrozek

Ваздушном линијом Гибралтар се налази на свега двадесетак километара од Африке. Територија се састоји од пет километара дугог кречњачког гребена који се уздиже на преко 400 метара, са литицама са северне и источне стране.

На 425 метара високом врху налази се O’Harina фортификацију из 1890. године која је данас отворена за туристе. За љубитеље историјски важних локација ту су и тунели Велике опсаде које су Британци ручно исклесали током опсаде 1779. године.

Ово је само мали део мреже од 50 км тунела, међутим већина је затворена за јавност. Стена (а и шире) се најбоље може сагледати са жичаре која вози шест минута до највише тачке Гибралтара.

Мање од пола сата хода јужно од главне станице жичаре налази се једна од главних атракција Гибралтара – пећина Св. Мајкла, препуна сталагмита и сталактита, некада дом прастановницима Гибралтара.

Данас се у њој одржавају најразличитији догађаја – представе, концерти, па и модне ревије, а у дубинама пећине налази се подземно језеро. Најбоље је обићи је са водичима.

Фото: Unsplash/Ryan Favinger

“Британски Медитеран” разумљиво располаже и плажама од којих су најпознатије “Пешчани залив” и “Каталонска плажа”. Прва је 2014. године “попуњена” са педесет тона финог песка увезеног из Западне Сахаре, а њен залив важи за једно од најроманчинијих места на Гибралтару.

Друга је омиљена како међу туристима, тако и међу локалцима и нуди широк избор ресторана специјализованих за рибу и локална јела.

За јединствену, потресну, историју Гибралтара треба посетити и његово Трафалгарско гробље. Овде се налазе гробови британских моранара који су страдали у граду након битке код Трафалгара почетком 19. века као и бројних жртава жуте грознице.

Аутор текста: Н. К.

Aveiro: Najfotogeničniji grad Portugala

Преузмите андроид апликацију.