Почетна > Србија
Србија

Где у Србији можете видети мрког медведа?

Мрки медвед  је звер из породице медведа. Покрети му делују неспретније него што стварно јесу. Његова силна снага и јаке канџе олакшавају му пешачење. Пење се по стенама а може да се попне и на дрво. Не плаши се воде и често улази у њу да се расхлади.
Фото: Pexels/Vincent M.A. Janssen

Некада је мрки медвед био распрострањен по читавој Евроазији и Северној Америци.

У Европи, никада није живео једино на Исланду и на Средоземним острвима – Сардинији, Корзици и Кипру. Данас је у западној Европи практично истребљен, а преостале популације су мале, међусобно одвојене и у нестајању, пише на сајту Зоолошког врта Палић.

Већина мрких медведа има изразиту грбу на леђима. Има страховиту снагу. Чељустима може одвући плен тежак и до 300 кг. Иако изгледа незграпно, веома је спретан. Може да се креће усправно на задњим ногама, трчи, пење се по дрвећу и стрмим стенама, и добро плива.

Пошто живи на различитим стаништима, и величина варира. Већина мрких медведа тешка је између 130 и 300 килограма. Одрасле женке мрког медведа које живе у Европи теже просечно 100 кг, а мужјаци 150 кг, док поједини примерци пређу и 300 кг.

Медвед сваке ноћи тражи храну, а дању се повлачи у мирна и густо обрасла подручја где прави дневни лежај.

Мрки медвед живи повучено и само изузетно може постати агресиван према човеку и другим животињама, а у томе предњачи северноамерички медведи. Европски мрки медвед је мирнији и радије избегава људе, али женке постају опасне у време одгајања младих.

Размножавање мрких медведа

Медведи се паре од краја маја до половине јула. Мужјаци тада прелазе велике удаљености, међусобно се боре ако се нађу уз исту женку, а сваки се труди да оплоди што више њих.

Женка се у једној сезони може парити са више мужјака, па постоји могућност да сви млади из једног легла не буду од истог оца. Млади се рађају усред зиме, за време брложења.

Мужјак је посебно опасан по младунце и често их убијају, како би подстакли женку на поновно парење.

Мрки медвед на Тари

На Тари живи педесетак мрких медведа. Заштићена су врста и лов на њих је забрањен. Важе за опасне животиње, али они се, у ствари, плаше људи. У нашим крајевима напади медведа су изузетно ретки. Човек је изложен 400 пута већем ризику смрти од удара грома него од напада медведа.

Где у Србији можете да видите мрког медведа?

Мрки медведи понекада дођу до насељеног места, али не нападају људе.

Посетиоци Националног парка Тара могу да их посматрају у пратњи водича на два хранилишта. Тамо им се оставља храна – кукуруз, биљке, али и лешеви угинулих домаћих животиња – па ако имате среће, можда неки од медведа огладни баш када их посетите.

Посматрање медведа на Тари представља јединствено искуство и одвија се у безбедним осматрачницама. Тура за посматрање се организује у мањим групама (до три особе), а вероватноћа да ћете угледати ову врсту је велика, али није у потпуности загарантовано.

U novosadskim parkovima živi preko 100 vrsta ptica i drugih životinja

 

Преузмите андроид апликацију.