Данас висе са зимзелених грана јелке и употпуњују нам празнике, а да ли знате где су настале стаклене украсне кугле?
Иако је њено име мало познато, у градићима немачке савезне државе Тирингије, која је некада била део Источне Немачке, рођени су, боравили, студирали, стварали или умрли неки од најпознатијих личности историје не само Немачке, него и читавог света.
Мартин Лутер, реформатор католичке цркве и зачетник протестантизма; композитори Јохан Себастијан Бах и Јохан Пахелбел, а касније и Рихард Вагнер и Франц Лист; писац и песник Гете, филозоф Ниче и „немачки Шекспир“ – песник Фридрих Шилер.
Осведочена као место инспирације, Тирингија је поред дела великих умова донела свету још један украс! Новогодишњи.
Стаклени украси за јелку настали су средином XИX века када су стаклодувачи тирингијског града Лауша почели да праве једноставне куглице.
Уочи дочека Нове године, дошли су на идеју да украсе направе у облику воћа и орашастих плодова, којима се до тада украшавала јелка.
Веома брзо је продаја стаклених украса у Лауши и околини почела да цвета.
Када су стаклодувачи осмислили начин да њихово стакло буде обојено, додавајућу раствор сребрне соли, разиграни украси висили су са јелки широм земље.
До 1900. године била је доступна читава палета боја и облика блиставог новогодишњег накита, а уз подршку немачке царске породице, јелка је постала национални симбол.
Јелка окићена разнобојним куглама до данас је оличење новогодишњих празника, а у појединим породицама стаклене кугле су постале део породичних традиција и преносе се с генерације на генерацију.
Iznenadićete se, ali je istina: Ove kalorične namirnice možete da jedete čak iako ste na dijeti
Преузмите андроид апликацију.