На само 6 километара од Новог Сада, у центру Сремске Каменице налази се жута кућа, најпознатијег новосадског песника – Јована Јовановића Змаја.
Последње године свог живота чика Јова Змај је провео у овој кући, која је 1933. адаптирана и отворена за посетиоце.
Те исте године је, дијагонално од куће, постављен споменик „Деца чика Јови Змају“, рад скулптора Стевана Стојановића који портретише истовремено и снагу чика Јовине личности, као и танани свет који је изградио кроз дечију поезију.
Дванаест година након II светског рата музеј је обновљен и поново отворен поводом 50 година од његове смрти.
Заиста прво што вам западне за око јесте споменик, а затим чувена кућа жуте боје на Змајевом тргу.
Кућа је подељена на пет тематских целина која савршено осликавају како његов приватан, тако и пословни живот.
Живот једног породичног човека какав он јесте био, песника, издавача, лекара. У кући постоји и даље његова радна соба, нетакнута… Предмети из свакодневног живота које је користио, лекарски инструменти, рукописи песама и часописа који се баш овде чувају у оригиналу.
Можете видети и приватна писма која је намењивао својим пријатељима и пословним сарадницама.
Све то вас води у неку другу димензију… Почевши од самог мириса куће.
Ова посета музеју ће вас сигурно вратити у дане детињства и школске дане. Рукописи песама „Материна маза“, „Пура – Моца“, „Срда“ и даље се „држе“, иако су прошле године.
Све те песме сте чули као клинци од бака, дека, а касније од учитељица у школским клупама. Његове песме и дан данас уче децу правим животним вредностима и колико је важно да буду вредни, да воле своје ближње, отаџбину, да буду пуни љубави према природи и свету који их окружује.
А најпосебнија соба у кући јесте она која осликава његов приватни живот, живот његове породице. Свуда око вас су портрети његове жене Руже и њихове деце која су преминула од туберкулозе.
Рукописи из збирки „Ђулићи и Ђулићи“ који су урамљени на зидовима собе говоре о Јовиној љубави према ближњима, а касније и о болу и немоћи која га је снашла у тренуцима када као лекар није могао да спаси своју породицу од болести.
Гледајући како му жена и деца умиру, из дубине душе писао је песме које и дан данас у свима нама пробуде тугу.
Змајев музеј у Сремској Каменици отвара своја врата за посетиоце радним данима од 9 до 16 часова и суботом од 9 до 14 часова.
Посете су увек добродошле, посебно људима са пуно душе какву је имао Чика Јова Змај.
Преузмите андроид апликацију.