Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Где можете играти фолклор у Новом Саду? Ово је комплетан адресар новосадских КУД-ова

Фолклор је уопштено име за културу која, у устаљеним традиционалним облицима, живи у народу. Овај културни облик прелази од старијих на млађе. Под њим се подрзумева и истоимени народни плес који кроз игру и песму, провлачи обичаје из различитих делова наше земље. Влашких предела, Ниша, Мачве, Шумадије, Баната и још многих других.
Фото: Градске инфо

Фолклор се сматра интерактивним хобијем, са доста путовања занимљивих и лепих успомена. Такође веома је добар за целокупан развој тела, јер су сви мишићи укључени током изведби. У њему могу да учествују све генерације, докле год се осећају способним да играју и да плешу. У Србији има неколико уметничких друштава, у којима можете научити да играте фолклорне игре.

Ми ћемо вам у овом тексту представити КУД-ове у Новом Саду, који су обучили генерације фолклораша и код којих свако заинтересован, може да научи народни плес.

АКУД „Соња Маринковић“
Фото: Градске инфо

Академско културно-уметничко друштво „Соња Маринковић“ основано је на Универзитету у Новом Саду 1962. године. Данас је једно од најквалитетнијих аматерских колектива у нашој држави, о чему сведоче и највиша светска и државна признања са бројних фестивала и такмичења.

Са поносом истичу рад Оркестра хармоника који је вишеструки европски и светски првак у свим такмичарским категоријама, а диче се и и великим достигнућима Фолклорне уметничке целине која је организована кроз велики број чланова, почевши од оних најмлађих, преко оних у млађим, старијим дечијим, припремним саставима, да би на крају крунисали свој рад и стечена знања у извођачком саставу који је репрезентација и понос целог

АКУД-а. Већину чланова АКУД-а чине студенти или будући студенти који су организовани кроз десет секција. Са поштовањем истичу и рад чланова рекреативних и ветеранских уметничких целина.

Адреса на којој се налази „Соња“ је Др Владимира Перића-Валтера 3.

КУД „Железничар“ И Фолклорни Ансамбл „Вила“
Фото: Градске инфо

Фолклорни ансамбл „Вила“, на адреси Јована Цвијића 7, постоји од 1998. године, а припада Српском културно – уметничком друштву „Железничар“, које је основано 1934. године од стране Бачке епархије.

Поред извођачког ансамбла, имају и предизвођачки и припремни састав, дечији извођачки ансамбл, млађи дечји састав и школицу фолклора која својим радом обухвата децу нижих разреда основних школа у Новом Саду и ближој околини. На фестивалима фолклорних ансамбала освајају плакете.

Програм Ансамбла базиран је на српској народној традицији – народним играма, песмама и обичајима и материјалној култури из свих крајева у којима живи српски народ, а у програм су такође укључене игре и других народа који живе у Србији.

Занимљиво је да се сви ансамбли у КУД-у Железничар зову Виле: тамбурашки оркестар, играчки састав, народни оркестар, етно филхармонија, хор, камерни састави који негују класични репертоар, студио за савремену игру, фламенко-плесачки и музички део.

СКУД „Железничар“ у своје редове прима све заинтересоване који желе да се учлане у друштво, од предшколског узраста (три године), па до пензионерског.

КУД „Нера“
Фото: Градске инфо

КУД „Нера“ је основан новембра не тако давне 2011. године у једном од најстаријих делова града Новог Сада, на Салајци.

Има рекреативну и дечију групу, са тенденцијом да се шири и формира и нове групе – извођачку, припремну, ветеранску итд. Групе које за сада постоје су активни учесници многих манифестација и фестивала широм Србије. Дакле, свако ко дође има прилику да обује опанке и ношњу, стави дукате, стане у полукруг и заигра наше традиционалне кораке.

Овде истичу да није битно да ли сте икад играли, или само имате жељу за тим, ту сте прихваћени оберучке, без преких погледа, подсмевања или ругања. Постајете одмах део екипе и поред играчког умећа стичете и пријатеље.

Адреса КУД-а је Шајкашка 26.

КУД „Светозар Марковић“
Фото: Градске инфо

У Шумадијској 6 а смештено је културно-уметничко друштво „Светозар Марковић“, једно је од најстаријих и најтрофејнијих КУД-ова у Србији.

Своју активност остварује кроз много секција: бројне фолклорне секције различитих узраста, женску певачку групу, хор, народни оркестар, велики тамбурашки оркестар, дечији оркестар, као и кроз неколико школа. Данас се у КУД-у окупљају деца свих узраста, од најмлађих основаца, средњошколаца, студената, до радника и пензионера.

Имају бројне наступе у земљи и широм света, а освајају награде и признања на фестивалима.

Фолклорно удружење „Фолклорика“
Фото: folklorika.rs

Удружење „Фолклорика“ основано је у Новом Саду на Међународни дан младих 12. тог августа 2016. године, са циљем да афирмише децу и младе за народно стваралаштво и традицију. Удружење броји око 100 чланова који се окупљају у оквиру 5 фолклорних ансамбала. Најмлађи ансамбл је фолклорна азбука за децу узраста од 3 до 6 година, а најстарији рекреативни фолклорни ансамбл у којем се друже ветерани, који желе да науче да играју или су некад играли.

У оквиру Удружења организују се бројне радионице у којима се деца припремају за упис у музичку школу, теоријски и практично упознају са старим занатима и стичу прва сазнања о основама глуме и понашања на сцени.

У периоду од оснивања па до данас удружење је учествовало на бројним манифестацијама и фестивалима и сарађивало са великим бројем удружења, организација и културно-уметничким друштвима.

Налазе се на адреси Краљевића Марка 48 у Новом Саду.

Фолклорно удружење „Велико око“
Фото: Градске инфо

Ово фолклорно удружење Новосађанима је можда најпознатије по томе што је 2015. године у Новом Саду организовало и реализовало највеће коло на свету – Коло за Гиниса. али и по фестивалу игре и музике „Зов равнице“.

У оквиру школе фолклора имају вртићке групе у објектима Радосног детињства, потом дечије саставе, припремни и извођачки састав и, на крају, ветерански састав. За оне без искуства, имају и групу за одрасле почетнике. Поред фолклорних група, имају и народни оркестар.

Њихове просторије налазе се на Новом насељу, у Ветернику и Сремској Каменици.

Словачки КУД „Павел Јозеф Шафарик“
Фото: Градске инфо

Словачко културно-уметничко друштво „Павел Јожеф Шафарик“ постоји преко 100 година, од 1920. године, што га чини једним од најстаријих друштава у Новом Саду и Војводини.

У оквиру играчке секције, имају фолклорни ансамбл и дечији фолклорни ансамбл. У оквиру певачке секције организоване су девојачка, момачка и женска певачка група, као и мешовити хор. Поред тога, имају музичку и позоришну секцију.

Ово је центар за развијање и унапређивање културе и традиције новосадских Словака. Да би неко постао члан Словачког културног центра Павел Јозеф Шафарик из Новог Сада не мора пролазити кроз икакве конкурсе. Не мора се ни истакнути као добар играч, певач или глумац. Чак не мора бити ни Словак и перфектно говорити словачки. Адреса КУД-а је Вука Караџича 2.

Русинско културно просветно друштво „Матка“
Фото: Градске инфо

Русински културни центар у Новом Саду налази се у Јована Суботића 8. Основан је 1945. године, са циљем очувања и неговања културног наслеђа и традиције Русина у Војводини, као и осталих војвођанских народа.

Прво је основан КУД „Максим Горки“ који је прошао различите форме и промене. Користи се назив Русински културни центар, а сем фолклора, постоје и друге секције, оркестар, хор, драмски студио…Такође, током читаве године у оквиру Клуба аматера организују различита мултимедијална дешавања на русинском, српском и енглеском језику.

Мађарски културни центар „Петефи Шандор“
Фото: Градске инфо

МКЦ „Петефи Шандор“ налази се на насељу Телеп, а постоји већ 71. годину, кроз које негује традицију и културу мађарске националне заједнице.

Има многобројне секције за чланове свих узраста, међу којима су фолклор, сликарство, ручни радови, глума, мешовити хор…

Zgrada Fonda Dunavske banovine u Novom Sadu (FOTO/VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.