Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Где год нађеш згодно место ти лези и одмори! Живот на кинески начин

Пљување је у овој земљи регулисано законом и означено као неуљудно понашање, те је као такво кажњиво са 30 америчких долара.
Фото: Pexels/Sabel Blanco

Ово је живот на кинески начин, односно традиције и навике којима је овај народ остао веран до данас.

Полиција неретко користи гуске уместо паса чувара

У одређеним деловима земље, полиција користи гуске као алтернативу псима. Сматра се да гуске одлично предосећају и виде ствари око себе, тако да ћете у Кини често уместо полицијских паса, у служби одржавања реда и мира, наићи на припитомљене гуске.

Фото: Pexels/Pixabay
Кинези пију врелу воду

Пијење кључале воде некима се може чинити немогућим, али Кинези верују да њом могу да лече све врсте болести, од прехладе до колере. Ова традиција сеже у четврти век пре нове ере када су људи мислили да ће пијењем вруће воде јинг и јанг тела постати уравнотежени.

Људи дремају где год нађу згодно место

У Кини већина људи много ради, понекад и без слободног дана. Због тога је разумљиво да током дана дремају где год нађу згодно место за то. Било да је то на радном месту, у возу или чак на клупи у парку, никада неће оклевати да затворе очи на неколико минута.

Фото: Pexels/Ron Lach
Поклони се морају одбити неколико пута пре него што буду прихваћени

Без обзира колико су поклони популарни у Кини, када се Кинезима нуде поклони, уобичајено је да их одбију бар једном пре него што их прихвате. То је за њих једноставно пристојна ствар. Кинези не воле кад им други људи купују скупе поклоне, а у многим случајевима се то може сматрати и подмићивањем.

У кинеском селу Хуанглуо Иао жене се шишају само једном у животу

У овом живописном кинеском селу живи само 600 становника из 78 различитих породица, надалеко познатих по дугој женској коси које могу нарасти до метар и по дужине и тежити до 2 кг. Тајна је у смеши направљеној од ферментисане пиринчане воде помешане са уљем семенки различитих биљака које жене овог места користе за испирање косе након прања.

Невеста треба намерно да плаче недељу дана пре венчања

Овај древни обичај вековима се следио у многим областима провинције Сечуан на југозападу Кине. У областима које још увек прате ову праксу, невесте морају да плачу сваки дан током једне недеље или чак целог месеца пред заказано венчање.

Фото: Unsplash/East Meets dress
Пиџаме у јавности

Пиџаме које западни свет носи први пут су се појавиле у Кини у двадесетом веку и биле су прилично скупе за набаввити. Само богати људи могли су их приуштити, а јавно ношење био је начин да се имовински статус и демонстрира. Приказивање пиџаме спољном свету значило да онај који је носи не мора да ради пише бригхтсиде.ме.

Пљување у јавности

Пљување је у овој земљи регулисано законом и означено као неуљудно понашање, те је као такво кажњиво са 30 америчких долара.

Особе које буду правиле ове прекрашаје имаће отворен досије код надлежних органа. Закон је иначе усвојен као резултат захтева јавности, јер је 90 посто особа које су анкетиране истакло да им смета пљување по улици, као и бацање смећа поред контејнера.

Преузмите андроид апликацију.