Министар одбране Братислав Гашић рекао је да очекује да први регрути у касарне на обавезно служење војног рока буду упућени у септембру, а да пре тога Скупштина Србије до пролећа усвоји Закон о обавезном увођењу војног рока.
Гашић је за Тањуг рекао да је идеја за реактивирањем служења обавезног војног рока потекла од стране врховног команданта и председника Србије Александра Вучића и од Генералштаба Војске Србије, као нужна потреба да би могли да пратимо сва безбедносна дешавања у овом тренутку, не само у нашем ближем или ширем окружењу, већ и у читавом свету.
„У Србији је 2011. године укинут војни рок. То је 13 или 14 генерација младих момака који нису имали никакав однос према војсци или обуци било ког типа. И наравно, толике године без служења војног рока је довело до тога да је наша резерва све старија и постаје полако и неодржива“, рекао је министар.
Објаснио је да окосницу Војске Србије чини професионални састав и да ће тако бити и у будуће.
„Међутим, професионални састав се у случају потребе допуњава резервним саставом који мора да буде обучен да одговори задацима уколико се за то укаже потреба“, рекао је он.
Додао је да очекује да закон о томе буде усвојен у Скупштини, у периоду од марта до маја, а да је у току припрема нацрта акта који ће бити упућен парламенту на одлучивање и којим ће се дефинисати све појединости у вези са овим питањем.
Гашић напомиње и да ће јавност о детаљима бити благовремено обавештена.
„Оно на чему ми у овом тренутку радимо као Министарство одбране и Војска Србије јесте стицање услова за поновно обнављање служења војног рока. То је сређивање великог броја војних амбуланти, великог броја касарни и свега онога што је потребно.
Наравно и полигонских места где ће последњих 15 дана војници приказати шта је то што су научили у претходних 60 дана“, рекао је министар.
Он је додао да ће обавезно служење војног рока бити за сва мушка лица од 18 до 30 година и да ће војни рок трајати 75 дана, од којих је 60 дана обука, а 15 дана су полигонски услови.
„За девојке ћемо имати добровољно служење војног рока, да све оне које буду желеле да се прикључе Војсци Србије могу добровољно да се пријаве. То изискује посебне услове за њих, које ћемо, наравно, у овом периоду, у наредних девет месеци и обезбедити. Надокнада и војничка плата биће у складу са оним што смо планирали, а то је 75.000 динара за 75 дана“, навео је министар.
Додао је да они чије психофизичке способности не дозвољавају да служе војни рок, то неће ни чинити.
„Имате приговор савести који је такође био и у неком претходном периоду као важна ставка и онда се велики број младих људи позивао на приговор савести, а онда служио по неким установама, обдаништима. Сада је измена само у томе да ћемо све оне који се позову на приговор савести и не желе да служе под оружјем војни рок, укључити у систем Министарства одбране и у Војску Србије и ту ћемо им наћи адекватна места где ће моћи да служе војни рок без оружја“, објаснио је министар.
Напоменуо је да се ради и на враћању некадашњих гарнизонских центара у функцију, што ће бити од великог значаја за градове и општине у којима ће војска бити смештена, јер ће се самим тим и они брже економски развијати.
U Republici Srpskoj Dan žalosti zbog nevino stradalih građana u Cetinju
Преузмите андроид апликацију.