Почетна > Србија
Србија

Гајић – први тренер и ДИФ-овац министар спорта: Улагање у људе је приоритет

Имамо резултате, спорт је популарна делатност, али морамо да видимо шта нам се дешава са физичким васпитањем , пре свега са наставом у Основним школама одакле се „регрутују“ будући шампиони, паралелно са са тзв. пионирским секцијама у свим видовима спорта. То је потребно спојити и јединствено контролисати, сматра министар спорта Зоран Гајић.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Чувени одбојкашки тренер у новогодишњем интервјуу Танјугу истиче да ће током министарског мандата инсистирати да се у том делу озбиљно „сними стање и донесу одлуке шта и ком правцу је потребно радити“.

„После два месеца мој утисак је да морам да научим доста ствари што се тиче функционисања министарства и свега што припада министарству и спорта и искрено једва чекам да прође тај период „обуке“ и да почнем да се бавим суштинским спортским стварима. За почетак основали смо Савет за спорт, што је јако важно. Наравно, то је тек почетак, међутим суштина рада је нешто што треба да се оствари у наредним годинама“.

„Ту су преозбиљни људи, преуспешни људи и сигурно да нико није прихватио да буде члан само да би то имао на папиру. Друга ствар, ми морамо да направимо стратегију развоја спорта из које ће све даље да иницира и промене законских одредби и да дамо своја мишљења и суштине спорта у земљи и у ком правцу треба да иде развој“, истакао је Гајић.

Гајић, освајач златне и бронзане медаље на одбојкашком селекцијом Србије на Олимпијским играма, на позицију министра дошао је са места председника Одбојкашког савеза и не крије да му сада функционерско искуство помаже.

„Када сам дошао на место председника ОСС затекао сам одређени буџет који смо добили од државе, министартсва и ОКС, други део смо одрадили сами, од страних спонзора и приватног сектора, а трећи део смо добили о државе директно преко спонзора, пре свега преко добротвора спорта Банке Поштанске штедионице. И то искуство желим несебично да поделим, сада у сарадњи са Олимпијским комитетом, Спортским савезом и Савезом за школски спорт. Да се средства на прави начин утроше, у интересу српског спорта“.

Према Гајићевим речима апсолутни приоритет морају да буду људи, пре свега улагање у наставнике физичког васпитања и тренере.

„Ево пример, ако узмемо једну средину, било које насељено место, град, село, школу, било шта и имате секцију фудбала, кошарке, рукомета, одбојке, атлетике, борилачке спортове, стрељаштво.
Знате где ће да иде највише деце? Тамо где је највећа педагошка умешност тренера. Јесте тачно да ће на ТВ највише видети фудбал и кошарку, осталих спортова неће бити ни 10 посто. Умешност тренера, његова педагошка вештина, дидактичке способности и каректерне особине, може да их привуче да сви оду на пикадо или на спортове који овде нису познати – бејзбол, амерички фудбал“

Мислим да је то пресудно важно и то ће бити један од задатака, а то смо и аполстрофирали, пре свега Божа Маљковић и ја, као људи из ове струке, да је један од највећих задатака у наредном периоду треба да буде улагање у људе“, додаје Гајић.

„Кад говорим тренери мислим на комплетан стаф, неколико „радних места“ ту постоји и морамо да идемо у корак са светом, да пружимо нова знања, да направимо систем тако да људи имају где, како и од кога да уче и да се усавршавају.У наредном периоду мораћемо да имамо и врло озбиљан разговор са министарством просвете, да видимо какви су то пре свега приватни факултети за образовање тренера и наставног кадра у области физичког васпитања, затим са Струковним савезима, колико они имају системе за самообразовање тренера, системи семинара, лиценцирања, пре свега млађих категорија и каква контрола. Знате шта, у спорту смо ми научили да без контроле, то је обичан физички рад“, јасан је Гајић.

Хвала Богу, последњих десетак година, што се тиче финансија и објеката , услови су феноменални, поготово у поређењу са деведесетим, али трудимо се да буде све боље и боље, да идемо у корак са конкуренцијом, са међународним нормама, подвлачи министар спорта.

„Кад кажем да улажемо у људе, мислим и да ти људи кад буду на тренингу врло добро знају шта је васпитна компонената и развијање патриотизма, да нам се не деси као у појединим спортовима, да нам младе играче формирају у иностранству или неки људи који немају врлине које треба да имају и онда постану сениори и не можете да га наговорите да игра за репрезентацију Србије. Мислим да би требало превентивно деловати васпитним начином рада на тренингу, да је репрезентација нешто насјветије од малих ногу и да се то подазумева. О томе сви морају да воде рачуна“.

Гајић је први тренер-министар спорта Србије, а открио је да је веома поносан што је и први ДИФ-овац на овој функцији.

„Било је дирљивих телефонских разговора са мојим колегама професорима физичког васпитања, који смо завршили Факултет за физичку културу некад. Бити тренер значи пре свега бити педагог, то је једна врста процеса у којем испоред себе имате групу људи, спортиста, а као тренер и педагог имате план и програм. Небитно је лично, битно је само онолико колико ћете образовно и васпитно „дејствовати“ на свог васпитаника и спортисту, ту пре свега мислим на овај део око репрезентације. Морамо озбиљно да анализирамо ситуацију и са министаством просвете, богами и правде, а нажалост и са МУП-ом. Да видимо ко и како нам се „мува“ по спорту, шта и како ради, јер не смемо децу да препустимо сваком и не смемо као друштво да оставимо то без контроле“, закључио је Гајић.

Irinej: SPC sačuvala, a ne „prodala i predalaˮ svoje nemanjićke svetinje

Преузмите андроид апликацију.