Дебата о томе да ли изабрати узгајани или дивљи лосос за исхрану углавном се своди на цену, укус и општу преференцију.
Куповина рибе може бити компликована – посебно када је у питању лосос. Тешко је знати који изабрати и због чега – дивљи или гајени лосос – једно је од најчешћих питања.
Гајени лосос
Чешћи и врло често јефтинији од дивљег лососа, гајени лосос се узгаја у великим рибњацима, храњен је антибиотицима и посебном комерцијалном храном за рибе. Широм света постоје неке фарме лососа које практикују одговорну праксу при хранењу.
Обе врсте лососа добри су извори здравих омега-3 масних киселина. Они у себи садрже ниске нивое загађивача попут живе и полихлорованих бифенила, иако су количине тих материја у гајеном лососу 5-10 пута веће него у дивљем.
Као и код људи, риба узгајана у рибњацима постаје оно што она једе. Другим речима, њихов нутритивни профил у великој мери зависи од хране коју поједу.
Узгајани лосос једе прерађену храну богату мастима и протеинима која јој омогућава да буде већа и маснија. То може да постигне бољи укус рибе, али је она мање здрава од дивљег лососа.
Дивљи лосос
Дивљи лосос може да понуди више здравствених користи од лососа узгојеног у рибњаку. И узгајана и дивља риба садржи вредне омега-3 масне киселине и сличне количине других важних хранљивих материја као што су цинк, магнезијум и калијум.
Међутим, дивљи лосос је био активан у свом природном станишту током целог свог живота, па је због тога „мршавија риба“ са много мање засићених масти у себи. Осим тога, дивљи лосос садржи и више колагена него узгајани.
Изглед ове две врсте лососа веома варира. Дивљи лосос добија своју тамноружичасту боју од ракова којима се храни у свом природном морском станишту.
Таква нијанса садржи природни антиоксидант по имену астаксантин. Лосос узгајан у рибњаку изгледа много блеђе од дивљег. Он се храни синтетичким астаксантином и њему сродним кантаксантином, каротеноидним пигментом.
Коју врсту лососа треба изабрати?
Дебата о одлуци да ли изабрати узгајаног или дивљег лососа углавном се своди на цену, укус и општу преференцију.
Оба садрже добре количине здравих омега-3 масних киселина, али многи више воле нежнију, свиленкасту текстуру филета узгајаног лососа него љускава текстура дивљег лососа.
Узгајани лосос је свугде у свету јефтинији. С друге стране, дивљи лосос има поснију, мање масну текстуру и кошта више од гајеног лососа. Уз то, дивљи у себи садржи мање загађивача и има више хранљивих материја од оног из рибњака.
Неки људи сматрају да је већа здравствена добробит од рибе која је живела у својој природној средини у односу на рибу која је „заробљена“ у неком рибњаку где се храни док не порасте довољно да заврши на трпези.
Преузмите андроид апликацију.