Министри финансија земаља Г7 ће ове недеље дискутовати у јапанском граду Нигата о већој контроли инвестиција у Кину.
Вашингтон заступа тврду линију и жели одлучне кораке које би смањилие економску зависност од Пекинга, али Немачка и Јапан се прибојавају да би оваква политика лоше утицала на њихове привреде, преноси Ројтерс.
Аналитичари сматрају да би ограничења инвестиција у Кину била мач са две оштрице.
Министарка финасија САД Џенет Јелен је јуче рекла да многи чланови Г7 деле забринутост Вашингтона због тога што Пекинг наводно користи „економску присилу“ против других земаља.
Немачка је опрезна, а пет дипломатских извора је пренело Ројтерсу да се Берлин залаже за то да нови пакет ЕУ санкција против Русије не буду усмерен и против Кине.
Токио сматра да би ограничавање инвестиција у Кину могло да буде проблематично за јапанску економију.
„САД зарађују много новца од инвестиција у Кину, што вас наводи на питање да ли заиста могуће увести рестрикције“, рекао је један од званичника Г7 под условом да остане анониман.
Аналитичари су такође скептични према овој идеји Вашингтона.
„Веома је тешко изоставити Кину, обзиром на њену економску моћ. То би поделило светску трговину, наштетило глобалном расту и привредама земаља Г7“, сматра главни економиста јапанског Института за истраживање Даи-ичи Лајф , Тору Нишихама.
Очекује се да министри финансија земаља Г7 у суботу након завршетка тродневног скупа у Јапану издају заједничко саопштење, наводи британска агенција.
Sukobljene strane u Sudanu potpisale deklaraciju o zaštiti civila
Преузмите андроид апликацију.