Британска фунта је пала данас на најнижи ниво према евру у последње две недеље, пошто су се инвеститори фокусирали на енергетску кризу која погоршава изгледе економског раста Уједињеног Краљевства.
Долар је такође ослабио према валути еврозоне, уочи података о инфлацији у САД, које тржишни актери с нестрпљењем ишчекују како би наслутили за колико би америчке Федералне резерве (ФЕД) могле да подигну кључну камату на седници у септембру.
Према извештају Ројтерса, фунта се спустила за 0,1 проценат у односу на евро, на 84,66 пенија, на најниж ниво од 26. јула, док је истовремено ојачала према америчкој валути за 0,17 одсто, на 1,2095 долара.
Курс евра према долару је порастао за 0,28 посто на 1,02425 долара.
Према јапанском јену, долар се држи данас на непромењеном нивоу од 135 јена, док је према швајцарском франку потонуо за 0,5 процената, на 0,94885 „швајцараца“ за долар.
Према медијским извештајима, Британија ради на програму планских искључења струје за индустрију и домаћинства током зиме, када би хладно време могло да се поклопи са несташицом гаса.
Дугови британских потрошача за енергију скочили су на рекордан ниво свих времена, при чему шест милиона домаћинстава дугују у просеку по 206 фунти (249 долара) добављачима, уочи новог поскупљења енергије у октобру и поново у јануару, показало је једно истраживање.
Фунта бележи најлошије резултате међу валутама земаља Г10 ове године, будући да је изгубила више од 10 посто вредности у односу на амерички долар због помрачених економксих изгледа Велике Британије.
Преузмите андроид апликацију.