Почетна > Спорт > Фудбал
Фудбал

Фудбалска правила за која нисте знали (ВИДЕО)

Са грозницом Светског првенства у пуном јеку играчи, али и фудбалске судије, то јест њихове одлуке су у главном првом плану.
Фото: Танјуг/AP Photo/Ricardo Mazalan

Пре него што се побунимо, пожелимо судији „све најлепше“, треба да се осврнемо на правила, то јесте да их сасвим упознамо. Верујемо да је већина фудбалских пратиоца упозната са већином правила, међутим постоје нека прописана правила, са којим и они верни фудбалски навијачи нису упознати.

Правило офсајда смо недавно детаљно објаснили на нашем порталу, а уколико желите да се још детаљније упознатре са „законима фудбала“, прочитајте и овај текст.

Гол се не може постићи директно из убацивања

Ако баците лопту директно у гол из убацивања, он се неће рачунати. Директно значи да ниједан други играч не додирује лопту. Дакле, све док лопта не додирне ниједног другог играча, то неће бити гол. Бацање право у гол, без додиривања ниједног играча, биће изведено као гол аут.

Гол аут након извођења не мора да напусти шеснаестерац.

Приликом извођења гол аута, лопта не мора да напусти шеснаестерац да би била у игри. Лопта је у игри од момента када је голман додирне и помери јој позицију.

Ово се разликује од старог правила где је лопта морала да напусти шеснаестерац да би била у игри.

Новије правило је утицало на игру, одговара тимовима који воле да граде игру од позади, али може помоћи и нападачима.

Размислите о томе на овај начин. Ви сте нападач који чека изван казненог простора да голман изведе гол аут. Голман лоше захвата лопту, а она не напушта шеснаестерац, нападач натрчава на њу и постиже гол.

Да ли је овај погодак регуларан? Да, зато што је лопта убачена у игру, иако није напустила казнени простор.

Голман не сме држати лопту у рукама више од 6 секунди.

Правило које је уведено, како голмани не би трошио време са лоптом у рукама. Навијачи са ових простора, тачније навијачи Црвене звезде, се сећају утакмице са Славијом из Прага у Београду, када су други гол на мечу постигли, управо као производ поменутог прекршаја голмана.

Као што се на снимку може видети, након овог прекршаја, иако је направљен у казненом простору, досуђује се индиректни ударац. Нападачки фудбалери изводе слободни ударац у шеснаестерцу и не смеју да постигну директан погодак.

Након испуштања лопте голман је не сме поново узети у руке

Дакле голман не може да ухвати лопту, пусти је на земљу и поново подигне. Уколико то учини биће досуђен индиректни ударац, као код претходно наведеног правила.

Може се додати из пенала

Вероватно неки пратиоци фудбала знају да је дозвољена ова врста комбинације, јер се упражњавала у неким од најјачих такмичења на свету. Међутим, обично гледамо директне ударце из пенала, али има и случајева када извођач одигра лопту тако да је захвати саиграч који дотрчава из другог плана.

У наредном видеу можете увидети зашто је ово лукава, али уједно и веома ризична тактика.

Извођач пенала не сме при извођењу додирнути лопту два пута.

Извођач пенала сме имати само један додир са лоптом, све до тренутка када она не дотакне другог играча.

Вероватно се подразумева да не смете надриблати лопту из пенала испред гола, али сваки и случајан додатни додир ће бити санкционисан као неисправно изведен ударац.

Такође, уколико играч погоди оквир гола, стативу или пречку, не сме постићи гол из одбитка.

У приложеном видеу можете видети гол из пенала, који је поништен Ријаду Марезу.

Играч не сме наместити свој повратни пас голману.

Узећемо у обзир да већина фудбалских фанатика, зна да повратну лопту свог дефанзивца, голман не може узети у руке, уколико није враћена раменом, грудима или главом.

Ипак, није дозвољено ни набацивање лопте од стране дефанзивца на неки од ових делова тела како би је вратиио у сигурне руке свог голмана.

Ово је управо учинио Иван Перишић 2017. године, док је наступао за Интер из Милана. Судија је наравно санкционисао овај потез хрватског интернационалца и досудио индиректни ударац у корист противника.

Казна за прославу поготка остаје на снази и уколико се гол поништи.

Истина је, играч може бити кажњени за прославу гола чак и ако је поништен. Овакве ситуације се свакако, све чешће дешавају у ери ВАР технологије.

Тако да је следећи сценарио сасвим остварив. Играч постиже гол, прославља га тако што скида дрес, гол бива поништен, а играч добија жути картон због прославе.

Не можете постићи аутогол из слободног ударца

Ако сте за неко од претходних правила и знали, ово ће вас сасвим сигурно изненадити. Аутогол се не може постићи из слободног ударца.  Ако играч који изводи слободан ударац врати назад лопту до голмана и она уђе у гол, погодак се неће важити.

Уместо тога противничка екипа ће добити ударац из корнера.

Ово су била нека интересантна фудбалска правила и надамо се да сте научили нешто ново, а уколико знате за још које „непознато“ правило у фудбалу, пишите нам у коментарима!

Atmosfera sa tribina pred meč između Srbije i Kameruna (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.