Изградња Фрушкогорског коридора, започета у мају прошле године, тренутно је у пуном јеку, док је крај радова планиран за март 2024. године.
Целокупан Фрушкогорски коридор обухвата 47,7 километара пута, а најзначајнији део овог пројекта је тунел кроз Фрушку гору.
У питању је будући најдужи тунел у читавој Србији, а његова дужина износиће 3,5 километара.
Колико ће овај коридор уштедети времена онима који га користе?
Овај пут од скоро 50 километара имаће четири траке и ограничења брзине између 50 и 100 километара на час.
То значи да ће пут до Руме, Шапца, Лознице или границе са Хрватском (ЕУ) или БиХ, бити скоро преполовљен па тако и време које је за њега потребно.
До аеродрома „Никола Тесла“ Новосађани ће, према пројекцији, моћи да стигну за мање од пола сата.
У пракси, свако путовање ка југу, започето северно од Фрушке горе, биће драстично краће и једноставније.
Да ли Фрушкогорски коридор има еколошког утицаја на околину у којој ће се налазити?
Мања километража и краћи боравак аутомобила на деоници значи и знатно мања емисија штетних гасова. Такође, без узбрдица кроз Национални парк возила ће, нарочито она теретна, без напрезања савладавати ову препреку, што додатно смањује потрошњу, а самим тим и производњу штетних материја.
Иришки венац остаће ту где јесте, али смањење његове употребе биће веома значајно за фрушкогорско зеленило које га окружује.
Планирано је формирање заштитних појасева зеленила поред саобраћајнице, као и успостављање континуиране контроле параметара животне средине (ваздуха, воде, земљишта, буке и нејонизујућег зрачења) од стране овлашћених организација.
Радови су тренутно у току, а њихов напредак тече по плану, те се очекује да ће рок завршетка радова (март 2024.) бити у потпуности испоштован.
Kako će izgledati železnička stanica nakon rekonstrukcije? (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.