Док се неки Новосађани против ових врелих дана „боре“ одласком на Штранд или на неки од базена у Новом Саду или околини, има и оних који своје освежење траже у предивним језерима које нуди Фрушка гора.
Језера на Фрушкој гори савршена су за једнодневни излет у природу, за посматрање птица или пецање, а последњих година и за пливање, сунчање и одмор.
Од 16 језера, 12 је уређено и током летње сезоне. Ова језера дочекују купаче и риболовце, али и љубитеље природе који кампују, роштиљају и уживају на обали језера.
Ми нећемо представљати свих 12 језера, већ ћемо представити она која су најпопуларнија међу Новосађанима.
Кренућемо од језера које је последњих година међу Новосађанима постало најпопуларније купалиште на Фрушкој гори – Бешеновачко језеро.
Много младих је у претходних 5 година препознало ово језеро и свакодневно се све више купача упућивало на „Бели камен“ који је други назив за ову оазу која је на 30 километара од Новог Сада.
Бешеновачко језеро налази се у близини места Бешеновачки Прњавор на територији општине Сремска Митровица. Оно вас својом тиркизном бојом и белим каменом може заварати да сте негде на Медитерану. Иако ово формално није купалиште, са сигурношћу можемо рећи да је најпопуларнија фрушкогорска дестинација за брчкање у природи. Овај драгуљ настао је удруживањем природе и човека, односно некада је био рударски коп лапорца у склопу беочинске фабрике цемента.
View this post on Instagram
Упркос томе, на Бешеновачком језеру је врло често велика гужва, посебно викендом. Ово место најчешће посећују млади жељни купања и дружења, али и породице са децом. Вода је кристално чиста а видљивост је преко метар и по. Верује се да је због свог минералног састава вода лековита, али и блато, па тако можете видети старије посетиоце како се мажу њиме. Околина језера није уређена, има пуно великог камења и стрма је, те ако желите да заузмете погодно место за сунчање, најбоље је да одете у првом делу дана. Прилази језеру су на неким местима приступачни па можете повести и своје кућне љубимце, како би се и они расхладили.
У плићаку ћете опазити јата ситних риба, али, ако сте пецарош, не очекујте да ће овде „трзати“ већи примерци. Околина језера је некада нудила и позиције у хладу којег су стварале гране дрвећа, али након прошлогодишњих радова и сече стабала, лада готово да уопште нема. Ипак можете и сами да осигурате место сакривено од сунца тако што ћете понети сунцобран или шаторско крило.
Уколико би се језера категоризовала као базени, Шатриначко језеро познато још по називу „Међеш“ би било „олимпијско“ језеро Фрушке горе.
Уколико долазите Аутопутем из Новог Сада , на петљи код Бешке се искључите десно. Ако кренете из Новог Сада, преко Сремских Карловаца скоро до Ирига, након 20 километара угледаћете манастир Крушедол. Тако ћете знати да сте на добром путу јер вас од манастира дели само пет километара до табле на којој пише Шатриначко језеро. Ово језеро, у народу познато и као „Међеш“, дуго је око једног километра а дубоко пет метара, мада не неким местима досеже и до 12 метара.
Вода је прозирна и погодна за купање, а за прилаз се користи мала уређена плажа. Језеро је окружено травнатом површином на коју безбедно можете да спустите пешкир и сунчате се. Уколико бисте радије уживали у хладовини, изнад језера постоји кућица са терасом, у којој се некада налазио ресторан, па представља згодно место за заштиту од сунчевих зрака. Ливада око језера, иако под нагибом, погодна је за спортске игре па време можете да утрошите играјући фризби или бадминтон.
С обзиром да у околини не постоји угоститељски објекат у којем би могли да се окрепите, најбоље је да са собом понесете нешто што ћете моћи да попијете или поједете. Алтернатива је да се провозате два и по километра до села Шатринци, у којем ћете наићи на продавницу. А када сте већ ту, наставите истим путем до језера Добродол, нећете се покајати. Испрва га нећете ни видети, јер је мајсторски сакривено међу поља обрадиве површине.
Идеално место за оне који планирају да после дана одмора донесу кући и укусну вечеру, коју су сами уловили јесте језеро Добродол.
View this post on Instagram
Главна и највећа предност је количина укусне рибе, шарана, амура и смуђа, коју чак и аматери риболовци могу лако да ухвате. Како се налази свега три километра од језера Међеш, оно чини лепу почетну тачку за истраживање акумулационих језера којима се Фрушка гора толико дичи.
Поред риболоваца и пливачи ће се овде осећати као у рају јер је на језеру Добродол вода међу најчистијим на Фрушкој гори. С обзиром на то да је последњих година све популарније, ако планирате да се овде задржите дуже, најбоље би било да пораните ујутру и заузмете своје место. Језеру можете прићи степеницама са бране или са травнате површине али имајте на уму да не постоји уређена плажа нити хладовина. Међутим, ако сте љубитељ скакања у воду, овде то можете да радите до миле воље.
По повратку са језера успут обиђите горепоменути манастир „Крушедол“, „Гргетег“ и „Велику Ремету“, или манастир „Ново Хопово“, уколико планирате пут преко Ирига.
Ово су само нека од језера на које можете „побећи“ за време ових тропских дана, која је ваша скривена омиљена скривена оаза на Фрушкој гори?
Преузмите андроид апликацију.