Активна билатерална сарадња Србије и Француске биће настављена, а француске компаније, које запошљавају око 17.000 људи у Србији, остају овде верујући у њен економски развој и приступање Европској унији.
„Две земље су у првих девет месеци ове године забележиле за 33 одсто повећање спољнотрговинске размене, чија је вредност износила 1,3 милијарде евра”, рекао је у интервјуу за Танјуг амбасадор Француске у Београду Пјер Кошар.
Одговарајући на питање да ли ће актуелна криза у свету утицати на реализацију пројеката које су француске компаније договориле у Србији, нагласио је да, упркос кризи, француске компаније у Србији имају стратегију и дошле су да остану. У земљи их има око 100, настављају своје пословање, а спољнотрговинска размена се развија.
Кошар наглашава да билатерални односи Париза и Београда остају веома живи, нарочито у домену саобраћаја, инфраструктуре, енергетике и животне средине.
Он је казао да су француске компаније „показале отпорност”, чак и у тешким околностима, као што показује пример „Венсија”, који, упркос ковиду и кризи у авиосаобраћају, наставља радове на ширењу и модернизацији аеродрома „Никола Тесла”.
То се такође односи на изградњу постројења за прераду отпада у Винчи, рекао је Кошар.
„Истина је, међутим, да се криза одражава на цео свет, укључујући и француске фирме, с обзиром на раст трошкова материјала и енергије”, приметио је француски амбасадор.
Он додаје да француске фирме нуде иновативна решења по највишим европским стандардима, нарочито у погледу енергетике и обновљивих извора енергије, као и у области прераде отпада и отпадних вода „што је императив и што је хитно потребно Србији”.
„Постројење у Винчи омогућиће да се производи струја и обезбеди грејање за 10 одсто становника Београда. Дакле, то је нешто што такође омогућава да се делом одговори на кризу”, рекао је Кошар.
Он је истакао и да у амбасади такође стављају акценат на оно што спаја две државе, у смислу иновација, одличних истраживачких пројеката које Француска подржава стипендијама.
Преузмите андроид апликацију.