Почетна > Свет
Свет

Француска: Украјина не сме да буде вечити кандидат за ЕУ

Одлука да се Украјини да статус кандидата за чланство у Европској унији треба да буде донета тако да не ослаби Унију, а да Кијев не остане у „међупростору“ годинама, саопштио је Ројтерсу званичник из Јелисејске палате.
Фото: Unsplash/carlbcampbell

Европска комисија, даће своје мишљење о захтеву Украјине за кандидатуру 17. јуна, а очекује се да ће лидери држава чланица разговарати о томе на самиту недељу дана касније, наводи британска агенција.

Чак и ако кандидатура буде одобрена, процес за пуноправно чланство може да траје неколико година,а свака држава чланица може да уложи вето.

Неке источне земље чланице са кандитаруом Кијева желе да потврде обећање да ће послати снажан сигнал Русији након њене инвазије на Украјину, док су друге, укључујући Холандију и Данску, више резервисане, као и две најмоћније државе, Француска и Немачка.

„Знамо да постоје различита размишљања на ову тему унутар Европске уније. Обратићемо пажњу на јединство Европског савета. Такође смарамо да Европска унија мора да изађе из украјинске кризе јача, а свакако не сме да буде ослабљена “, рекао је новинарима извор из француског председништва.

Тројица европских дипломата изјавила су да је највероватнији сценарио да Европска комисија, која ће дати препоруке и за Молдавију и Грузију, да „зелено светло“ уз одређене услове.

Шефови држава би тада по свој прилици пронашли „формулу“ која би за сада стопирала Украјини статус кандидата сопштиле су дипломате, наводи Ројтерс.

„Одговор на потребе Украјине није у статусу, већ у политици и у демонстрацији наше солидарности. Најгоре што би могли да учинимо јесте да се Украјини да статус кандидата и да 10 година, 20 година касније … или ако узмемо случај Турске, скоро 60 година касније, схватимо да се уствари ништа није догодило“, рекао је француски званичник.

Украјински председник Володимир Зеленски рекао је на конференцији у Данској у петак да велике изјаве, да је Украјина део европске породице, треба да буду праћене акцијама и додао да би статус кандидата за чланство у Европској унији његовој земљи требало да буде одобрен у јуну.

Француски председник Емануел Макрон је прошлог месеца предложио стварање „европске политичке заједнице“ која би створила нову структуру, омогућавајући ближу сарадњу са земљама које траже чланство у ЕУ, а таквом иницијативом Украјина и неке источне и балтичке државе нису задовољне, јер је виде као покушај да се замени проширење чланства, наводи Ројтерс.

Bajden: Znali smo za invaziju, ali Zelenski nije hteo da sluša

Преузмите андроид апликацију.