Француска понизила Пољску – 41 разлике у полуфиналу

Кошаркаши Француске победили су Пољску резултатом 95:54 у полуфиналу Евробаскета.

Француска је имала среће у уводној рунди нокаут фазе Европског првенства, а онда заслужено победила Италију после драме и Пољску прегазила за финале.

Ово је један најубедљивији тријумф у историји полуфинала Евробаскета, претходни рекорд је држао Совјетски савез који је победио Пољску са 108:68 1967. године.

У првој четвртини су Французи наметнули свој темпо и до краја сусрета се мање-више тако и играло, споро, на постављене одбране и уз помоћ квалитета на центарској линији.

Пољска је имала само 9 постигнутих поена у првој деоници, Французи су тада имали 15 и одмах на старту друге преко Ертела и Тарпија постиже брзих 5 поена и Миличић реагује тајм-аутом.

У другој четвртини су Пољаци постигли идентичан број поена као у првом периоду, да би Французи стекли баш велику предност и већ тада осигурали пласман у финале Евробаскета.

Пољаци су последњи пут дали мање од 20 поена на једној утакмици Евробаскета 2013. против Шпаније (13), а исто су урадили и давне 1963. против Совјетског Савеза (18).

Пољска је на полувремену губила 16 разлике (34:18) и било је потребно ново чудо за пролаз у финале, а онда у трећој деоници Француска наставља по старом и Пољска остаје у шоку.

Друго полувреме није имало никакву резултатску драж или занимљивост, па су репрезентативци Француске лаганом шетњом отишли у велико финале где чекају бољег из дуела Немачка – Шпанија које се игра од 20 часова и 30 минута.

Успели су изабраници Венсана Колеа да оборе рекорд и да најубедљивијом предношћу савладају Пољску за пласман у финале, 1987. године је Југославија победила Пољску у нокаут фази са 128:81 и то је најубедљивија победа у елиминационим мечевима Евробаскета икада.

Што се овог полуфинала тиче, најефикаснији је био Јабуселе са 22 поена, а Окобо и Фурније имали су по 10 поена. На другој страни нико није био двоцифрен и 9 поена имали су Слотер и Михалак.

Pešić: Loši minuti protiv Italije ne brišu sve dobro