Млађе је слађе, а старије зрачи искуством и самопоуздањем – али колико младо је премладо, а колико старије престаро?
Уколико нисте знали, постоји математичка формула за израчунавање „друштвено прихватљиве“ старосне разлике међу романтичним партнерима, а она износи број ваших година подељен са два и затим додате седам година – то би требало да буде минимум испод којег не би требало да идете.
Правило почиње да важи у доби од 14 година за оба партнера, па тако у случају старијег партнера од 30 година, друштвено прихватљиви минимум је млађи партнер од 22 године, док би 50-годишњак био с партнером који није млађи од 32 године, преноси “Yahoo life“.
С еманципацијом жена и смањивањем родних предрасуда та теорија више не важи само за мушкарце, а старије жена које бирају млађе партнере данас се популарно називају „кугуарке“ као еквивалент старијим мушкарцима који траже „спонзоруше“.
Бракови и везе с разликом у годинама све су мањи табу, а теорију упола млађи/а плус седам као друштвено прихватљиву испитали су научници Брам Бунк и Даглас Кенрик.
– Правило вам помаже да се држите унутар старосног распона који ће осигурати заједничка интересовања с вашим партнером, а вероватно ће омогућити и бољу комуникацију – каже стручњак за односе Дејвид Бенет.
Стручњак за односе и везе Керол Родерик каже да не саветује клијентима да слепо прате правило, али их „подстиче да добро размисле о горњој и доњој старосној граници, посебно на интернет страницама и апликацијама за проналажење партнера“.
Сматра да је поштовање ограничења правила мање потребно приликом личног сусрета с неким јер обично сте у могућности да процените нечију зрелост, виталност и намере приближно у исто време кад откривате њихове године.
Већа разлика – веће шансе за развод
– Најризичнији део изласка с неким знатно млађим или старијим од вас је тај што ће вам можда бити пуно тог заједничког управо сада, али након пет година пута, разлике у вашим циљевима и начину живота могу се разићи – истиче Родерик.
Такође је важно напоменути да је студија из 2014. године у часопису „Social Silence Searching Network“ открила да је већа вероватноћа да ће се пар развести што је већи старосни јаз.
Парови с пет година разлике у годинама имали су 18 одсто већу вероватноћу да се разведу, а стопа развода скочила је на 39 одсто вероватноће с десет година разлике, а 95 одсто с разликом од 20 година.
Дакле, иако се не морате у потпуности да се придржавате правила, оно би могло да вам помогне у усмеравању према некоме с киме можете створити одрживији однос.
Преузмите андроид апликацију.