Почетна > Бизнис
Бизнис

Фондови којима се тргује на берзи „ослобађају“ се руског злата

Злато вредно 2,2 милијарде долара одлило се од јула 2022. са рачуне фондова којима се тргује на берзи (ETF), јер неке банке и менаџери за управљање имовином настоје да улагаче ослободе руских полуга, према рачуници Ројтерса заснованој на јавно доступним подацима.
Фото: Pexels/Pixabay

ETF-ови су један од најпопуларнијих начина улагања у злато. Акције у ETF-овима представљају златне полуге које се држе у трезорима и лако се купују и продају, што инвеститоре ослобађа од тешкоћа да сами купују и чувају полуге.

У анализи о инвеститорима који избегавају руско злато, Ројтерс је истражио спискове златних полуга у власништву 11 великих фондова.

Једанаест анализираних фондова, који чине две трећине укупног злата које држе ETF-ови широм света, поседовали су око 12. јула заједно 2.540 тона злата. До краја новембра, тај број је пао за 10 посто на 2.295 тона, при чему је удео руског злата смањен у осам фондова.

У пет фондова количина руског злата је пала за више од 40 посто, од којих су се два потпуно ослободила руског метала.

Насупрот томе, у три фонда је удео руског злата благо порастао.Златом у власништву ETF-а управљају банке, које фондовима могу да дају било које злато што се тиче земље порекла, с тим да оно испуњава услове за трговину на Лондонској берзи, укључујући и руски метал произведен пре рата у Украјини, наводи Ројтерс.

Фондови могу да траже да се приоритет да злату одређене врсте или порекла, али банке обично нису у обавези да то чине.

Русија је један од највећих светских произвођача овог племенитог метала и много златних полуга направљених у Русији је у западном финансијском систему годинама.

Поједини инвеститори сада не желе имовину која је повезана с Русијом због њене инвазије на Украјину у фебруару.

Француска и Ирска се повезују подводним енергетским каблом

Преузмите андроид апликацију.